Mi mindenre jó a séta?

Hogyan tudnánk jobban ledolgozni a karácsonyi ebédek és a szilveszteri vacsora súlyfeleslegét, mint egy kiadós sétával?

Betegszoba.hu
2012. 01. 02. 12:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha tehát valami érdemes újévi fogadalmat keresel, olvasd el, mit mondanak a szakértők a sétálásról...

Nem futásra teremtettünk

A járás képessége az emberi faj fennmaradásának egyik kulcsa. A szakértők szerint a sétálás valószínűleg azért tesz ilyen jót nekünk, mert a testünk éppen erre a mozgásra fejlődött ki. Michael Depledge, az Essexi Egyetem környezettudományi professzora szerint őseink nem futkároztak. Naponta körülbelül 22 kilométert gyalogolhattak vadászó-gyűjtögető életmódjukat folytatva.

Sammy Margo fizioterapeuta szerint a testünk nem szereti a rázkódó, agresszív mozgást, ami például a kocogással jár. A gyaloglás lehetővé teszi, hogy a szívünk ritmikusan verjen, ami azt jelenti, hogy a vérkeringésünk így a leghatékonyabb. A kutatások alapján a rendszeres séta felére csökkentheti férfiakban a szívbetegség kockázatát. Margo szerint ráadásul a gyaloglás a futástól eltérően a sérülések minimális arányával jár.

Hátfájás ellen

A derékfájást gyakran annak tulajdonítják, hogy négy lábon kellene járnunk. Clive Lathey csontkovács szerint azonban éppen ellenkezőleg. Medencénk kialakítását és a gerinc S alakját figyelembe véve az emberi test a függőleges erők elnyelésére lett kialakítva. A gyalogláshoz vagyunk szokva. A számítógép előtt és az autó volánja előtti gubbasztáshoz azonban nem.

Jót tesz a hátsódnak…

Lucy Wyndham Read fitnessedző szerint a gyaloglás csodákat tesz a hátsóddal. Járás közben a fenék és a lábszár összes izma dolgozik. Kocogáskor nem pont ugyanez figyelhető meg.

…és az agyadnak is

Az Illinois-i Egyetem kutatói 120 önkéntes részvételével tavalyi kísérletükben kimutatták, hogy a napi rendszerességű séta növelheti az agy méretét. Az alanyok fele 12 hónapig heti háromszor naponta 40 percet sétáltak, a többiek pedig nyújtó és erősítő gyakorlatokat végeztek. A kutatás végén az agyi képalkotó vizsgálatok azt mutatták, hogy a sétáló csoport tagjainak hippokampusza, az agy emlékezőközpontja, átlagosan 2 százalékkal nőtt. A nyújtógyakorlatokat végzők hippokampusza ezzel szemben 1 százalékkal zsugorodott.

A kutatás vezetője, Arthur Kramer professzor azzal magyarázta a jelenséget, hogy a gyaloglás serkenti az agyba irányuló véráramlást, ami új idegsejtek növekedését váltja ki. Ez egyfajta „védőpárnával” látja el az agyat, ami megvédi a demenciától.

Jókedvre derít

A gyaloglás a többi testmozgáshoz hasonlóan a boldogsághormonok, az endorfin, a szerotonin és a dopamin felszabadulásához vezet. Olyan finoman történik mindez, hogy ez a legjobb ellenszere a depressziónak.

Ne a bőséges étkezések után, hanem előtte sétálj!

Sokan szeretik lejárni a bőséges étkezéseket, pedig a kutatások szerint az étkezés előtti gyaloglás hatékonyabb, mert csökkenti a később elfogyasztott zsíros ételek által okozott károsodást. A Glasgow-i Egyetem kutatásából kiderült, hogy egy 90 perces séta vacsora előtt 25 százalékkal csökkentette a zsír szintjét a vérben étkezés előtt és után, és javította a vérerek belső falainak működését, vagyis nagyobb védettséget élveztek a káros zsírlerakódások kialakulásával szemben. A kutatók szerint a mozgás a szervezet anyagcseréjének módját javítja.

Számold a lépéseidet!

A brit kormány irányelvei napi 10 ezer lépés (kb. 7,5 kilométer) megtételét javasolják a szív egészségének és az egészséges testsúly fenntartása érdekében. Az átlagemberek 5-7500 lépést tesznek meg anélkül, hogy észrevennék. Ha valaki reggel gyalog megy a munkába vagy az állomásra, az máris 5000 lépés. Ha este ugyanezt megteszi, el is érte a kitűzött célt.

A gyors séta ugyanannyi kalóriát éget, mint a kocogás. A zsírégetéshez percenként 140 lépés sebességre van szükség.

Patrick O’Brien, a brit Szülész-nőgyógyászok Királyi Kollégiumának szóvivője szerint a lassú séta valóban beindíthatja a szülést. Minél nagyobb nyomást gyakorol a baba súlya a méhnyakra, annál több oxitocint szabadít fel az anya szervezete, ami elősegíti és szabályozza az összehúzódásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.