Segítőkészebbek a szerény emberek

A Baylor Egyetem kutatóinak a Journal of Positive Psychology online kiadásában megjelent tanulmányából az derül ki, hogy a szerény emberek nagyobb valószínűséggel segítenek másoknak, mint az arrogáns személyiségek.

Betegszoba.hu
2012. 01. 09. 13:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

”Az eredmény azért meglepő, mert a segítő viselkedéssel kapcsolatos közel 30 évnyi kutatás során alig néhány tanulmány mutatta ki a segítség és a személyiségjegyek bármilyen összefüggését” – nyilatkozta a tanulmány vezető szerzője, Jordan LaBouff, a Maine Egyetem pszichológusa. ”Az egyetlen másik személyiségjegy, amely befolyásolja, az a barátságosság, most azonban kimutattuk, hogy a szerénység még ennél is nagyobb mértékben jelzi előre a segítő szándék valószínűségét.”

A kutatást vezető Wade C. Rowatt pszichológus professzor elmondta, a segítségnyújtással kapcsolatos döntést átmeneti személyes vagy helyzeti tényezők befolyásolják, például az időtényező, a bámészkodók létszáma, az empátia pillanatnyi érzése vagy a segítségnyújtó saját bajai. A kutatás most azt mutatta, hogy a szerénység pozitív tulajdonság, amely lehetséges előnyökkel jár. Az adatok alapján kiderült, hogy a szerény emberek átlagosan segítőkészebbek, mint az egoista és beképzelt emberek.

A kutatás három főiskolai hallgató tanulmányán alapult. Az elsőből az derült ki, hogy az önmagukat szerénynek valló résztvevők általában segítőkészebbnek is vallották magukat. Mivel azonban ez szubjektív lehet, a másik két tanulmány implicit módon mérte a szerénységet. A második tanulmányban a résztvevők egy olyan felvételt hallgattak meg, amelyről úgy tudták, hogy megjelenik az egyetemi rádióban. A felvétel egy bajba jutott diákról szólt, aki nem tudott órákra járni. A résztvevőktől megkérdezték, hány órát tudnának segíteni a diáknak a következő hetekben. A szerény emberek több órát ajánlottak fel, mint a kevésbé szerények.

A harmadik kísérletben a szerénység implicit és önbevalláson alapuló mérését egyaránt alkalmazták. Az alanyoknak gyorsan önmagukhoz kellett rendelniük bizonyos megadott személyiségjegyeket. A szerénység tesztben a stimulus szavak közé a szerény, a mértékletes, a toleráns, a gyakorlatias, a tisztelettudó és a nyitott tartozott. Az arrogancia tesztben az arrogáns, a szerénytelen, az egoista és a beképzelt szavak szerepeltek. A szerénység ez esetben is pozitív összefüggésben állt a felajánlott segítő órák számával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.