Csonterősítés helyett csonttörés

Egy új kutatás szerint a csonterősítésre szánt gyógyszerek bizonyos fajtái növelhetik a ritka típusú csonttörések kockázatát, amennyiben hosszú éveken át szedi a beteg

Betegszoba.hu
2012. 02. 16. 13:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összességében a csontsűrűség csökkenése miatt csontritkulásban (orvosi szóval osteoporosisban) szenvedő betegek csontja kevesebbszer törik, ha szedik az erre kifejlesztett készítményeket. Egy kisebb hányaduk azonban többéves használatot követően egy ritka fajta combcsont-törés miatt dőlhet ágynak.

”Még így is több törést előzünk meg, mint ahányat okozunk” – jelentette ki Richard M. Dell, a kaliforniai Kaiser Permanente Kórház ortopéd sebésze. Kutatási anyagát az Amerikai Ortopéd Sebész Akadémia éves ülésén tárta a plénum elé. Ezt a törésfajtát atípusos combcsont-törésnek hívják, gyakran esés következtében alakul ki, de igazából észrevehető ok nélkül. Tízezer ember közül 3-7-nél fordul elő, különösen a 60-70 év közötti nők körében gyakori. Egyharmaduk fájdalmat érez a törés bekövetkezte előtt.

Körülbelül 7 évvel ezelőtt a kutatók felfigyeltek arra, hogy ez a törésfajta sokszor azoknál tapasztalható, akik biszfoszfonátokat szedtek. 20 százalékuknál nemcsak az egyik alsó végtag törött el ilyen módon, hanem a másik is. Dell és munkatársai megfigyeléseket végeztek azokon a betegeken, akiket ilyen töréssel kezeltek, hogy megtudják, mi történik, ha az első csontsérülés után abbahagyják a gyógyszer szedését. Három éven át gyűjtötték az adatokat a 45 évesnél idősebb betegektől. 126 olyan embert találtak, akik szedték a difoszfonátokat az első törés idején. Akik ezt követően sem hagyták abba a gyógyszerszedést, azok közül 53,8 százaléknál a másik combcsont is eltört. Akik viszont nem szedték tovább, azoknak csak a 19,3 százaléka törte el a másik végtagját is.

Vajon mitől lehet az, hogy a csontok erősítésére szánt gyógyszer valójában növeli ennek a szokatlan csonttörésnek a kockázatát? Habár a csontok látszólag már nem változnak felnőttkorban, igazából az elöregedett csontsejtek egy igen kis mennyisége folyamatosan cserélődik újakkal. Fiatal korban több csontsejt termelődik, mint amennyi elpusztul, de később ez az arány a visszájára fordul. A biszfoszfonátok lassítják ezt a folyamatot, így az elöregedett csontanyag a helyén marad. A gond az, hogy ez viszont idővel elgyengülhet.

”A biszfoszfonátok késleltetik a helyreállító folyamatokat” – magyarázta Joseph Lane, a Weill Cornell Kórház ortopéd sebész professzora. ”Kezdetben a csont erősebb, végül azonban elgyengül.” Az új kutatás is bizonyítja, hogy időnként ez történik. Lane azt javasolja a betegeknek, hogy ötévente tartsanak szünetet a gyógyszerszedésben, majd vizsgálatokkal állapítsák meg, kell-e újabb kúra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.