Immunrendszer a daganat ellen

A Washington Egyetem (St. Louis, Egyesült Államok) munkatársai daganatsejtekből származó DNS elemzésével találtak olyan támadáspontot, melyen keresztül a szervezet saját immunrendszerét arra lehet késztetni, hogy elpusztítsa a tumort.

Betegszoba.hu
2012. 02. 17. 8:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az immunrendszer egy igen összetett biológiai hálózat, melynek elemei felelősek a riasztásért, célba veszik, és megállítják a szervezetre káros hatásokat. A Nature legfrissebb száma egy olyan vizsgálatot mutat be, melynek során a szervezet saját immunrendszerét használták fel a daganat ellen. A felfedezés újfajta védőoltások, és immunalapú terápiás módszerek fejlesztéséhez vezethet.

Immunterápia segítségével régóta próbálják elpusztítani a daganatsejteket, azonban a módszer technikailag igen nagy kihívást jelent, melyhez igen masszív laboratóriumi háttér, és sok idő szükséges. Dr. Robert Schreiber és munkatársai egy alternatív megoldást alkalmaztak: a daganat DNS-ének elemzésén keresztül találták meg az a pontot, melyen keresztül létrejöhet az immunizáció, ami egyben a személyre szabott kezelést is biztosíthatja. Mindazonáltal a daganatsejtek és az immunrendszer közötti kapcsolat igen összetett. Az ennek részleteit feltáró kutatás során született meg a felismerés, hogy egyes daganatos mutációkat az immunrendszer igen könnyen képes felismerni. Amint ez megvalósul, az immunelemek a daganatsejteket idegennek tekinti, és működésbe lép a sejtpusztító mechanizmus. Azonban ennek hatására ugyan elpusztulnak a mutációt hordozó sejtek, viszont kiválasztódhat egy populáció, melyben az adott genetikai eltérés nincs jelen, így továbbra is képesek fenntartani a daganatot. Az is lehetséges, hogy a túlélő daganatsejtek alvó állapotba kerülve bújnak el az immunrendszer elől, vagyis elképzelhető, hogy az új módszernek lesznek korlátai.

A vizsgálat immunhiányos kísérleti egereket mutációs hatásnak tettek ki, így hozva létre daganatokat, majd összehasonlították az egészséges sejtekre, illetve a daganatokra jellemző genetikai állományt. Mintegy 3743 mutációt azonosítottak, melyeket egy adatbázishoz hasonlítva találták meg azokat a mutáns fehérjéket, melyeket az immunrendszer könnyedén felismer. Az egyik ilyen mutáció a spektrin-béta2-t érinti, melynek alternatív változatát az összes olyan daganatsejt hordozza, mellyel szemben az immunrendszer képes fellépni.

A technika jóval költséghatékonyabb, mint a korábban alkalmazott immunterápiás módszerek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.