Robert Langer professzor, a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatója szerint a programozható beültetett csip teljesen új utakat nyitott meg a tudomány területén. „A klinikai kísérletek során éppen csontritkulásos betegeket kezeltek az új eljárással, de a mikrocsip számtalan más gyógyszer adagolására is könnyedén átprogramozható, ezért ez a kis eszköz olyan, akár egy bőr alá ültetett gyógyszertár. Ez a forradalmi módszer nagymértékben megkönnyítheti az állandó gyógyszerezésre szoruló szklerózis multiplexes vagy akár a rákos betegek kezelését is” – mondta Langer professzor.
”A 3×5 centiméteres és alig 1 cm vastagságú eszköz mérete nem haladja meg egy átlagos beültetett pészméker méretét. A legtöbb orvosi implantátumhoz hasonlóan ez a mikrocsip is biokompatibilis anyagokból készült” – mutatta be az újítást dr. Robert Farra, a tanulmány társszerzője.
A különféle gyógyszerek egymástól vékony platina- és titánmembránokkal elzárt cellákban helyezkednek el. Egy-egy meghatározott gyógyszer csak úgy juthat a szervezetbe, ha ezek a membránok elszakadnak. A membránok megrepesztését kisfeszültségű elektromos árammal érik el kutatók rádióvezérlés segítségével. A gyógyszerek adagolásának időzítését vagy előreprogramozással, vagy szintén a távirányító segítségével lehet elvégezni.
A kutatás és a klinikai kísérletek részleteit a Science Translational Medicine című tudományos magazin legújabb számában közölték az MIT munkatársai.

Megérkezett a magyar eper – ennyibe kerül idén a kedvenc gyümölcs