Összefügg az álmatlanság és a korai Alzheimer

A rossz alvás az egyszerű kimerültségnél rosszabb hatást is gyakorolhat. Egy tanulmány előzetes eredményei összefüggést mutattak ki az álmatlanság és az Alzheimer-kórral járó agyi plakképződés között.

2012. 02. 22. 8:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A St. Louis-i Washington Orvostudományi Egyetem kutatói 100 mentálisan egészséges, 45 és 80 év közötti személyt vizsgáltak, akik fele esetében a családi kórtörténetben előfordult Alzheimer-kór. Kimutatták, hogy azokban, akik egy órán belül több mint öt alkalommal felriadnak, nagyobb a valószínűsége az amiloid plakkok felhalmozódásának, mint a kevesebb alvászavart tapasztaló emberekben.

Az amiloid fehérje lerakódása az Alzheimer-kór egyik jellegzetes jele. Az agyi képalkotó vizsgálatokkal és gerincvelői folyadék tesztekkel kimutatható plakklerakódás már évekkel az Alzheimer-kór tüneteinek jelentkezése előtt kialakulhat.

A tervek szerint az Amerikai Neurológus Akadémia áprilisi éves konferenciáján bemutatásra kerülő kutatás vezetője, Dr. Yo-El Ju neurológus elmondta, hogy eredetileg az alvás időtartamát vizsgálták, de kiderült, hogy az alvás minősége ebben az összefüggésben nagyobb jelentőséggel bír. Azt azonban nem tudni pontosan, hogy az Alzheimer okozza a rossz alvást, vagy fordítva.

A kísérlet résztvevői két hétig egy olyan eszközt viseltek a csuklójukon, amely a testmozgásuk alapján határozta meg, hogy ébren vannak, vagy alszanak. Alvási naplót is vezettek, kérdőíveket töltöttek ki, és agyi képalkotó vizsgálatokon valamint gerincvelői folyadék teszteken estek át. A vizsgálatok azt mutatták, hogy az alanyok 25 százalékában jelen vannak az Alzheimer-kór preklinikai jelzői, és az is kiderült, hogy a ”kevésbé hatékonyan” alvó résztvevőkben nagyobb a valószínűsége a korai Alzheimerre utaló indikátorok jelenlétének, mint azokban, akik megszakítás nélkül aludtak.

Ju szerint az eredmények nagyon biztatók, de fontos utánkövetni azokat az alanyokat, akik nem szenvednek korai Alzheimer-kór semmilyen jelétől, mert csak így lehet kideríteni, mi van előbb, az alvászavar vagy az Alzheimer-kór biomarkerei. Az előzetes eredmények ugyanis nem mutattak ok-okozati összefüggést az alvászavar és a plakképződés között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.