Bár a kutatási eredmények nem bizonyítják a feltételezést, mely szerint az állandó fejfájás hajszolja öngyilkosságba az embereket, egyértelmű, hogy a migrénesek körében több az öngyilkosság. ”Nem tudjuk pontosan, hogy a fájdalom vagy a migrénes jelleg a felelős a több öngyilkosságért, de valószínű, hogy minél erősebb a fájdalom, annál nagyobb az esélye a szuicid hajlam kialakulásának” – nyilatkozta Dr. Naomi Breslau, a Michigan Állami Egyetem munkatársa.
A szakértők 500 migrénes pácienst, 150 nem migrénes fejfájós beteget és 900 egészséges önkéntest tartottak megfigyelés alatt két éven keresztül. Ez idő alatt a migrénes betegek 9, a nem-migrénes eredetű fejfájós betegek 10 százaléka kísérelt meg öngyilkosságot. A kontrollcsoportban alig egy százalék volt az öngyilkosok aránya.
”Egyértelmű tehát, hogy nem csak a migrénes eredetű fejfájás okoz problémát, pedig más esetekben a fájdalom mértéke legtöbbször meg sem közelíti a migrénes fejfájás súlyosságát” – nyilatkozta Dr. Breslau.
De mégis mi köze a fejfájásnak az öngyilkosságra való hajlamhoz? Dr. Breslau szerint az állandó fejfájást gyakran kísérik depressziós és szorongásos tünetek, amelyek megnövelhetik az öngyilkosságra való hajlamot. Ezen kívül a súlyos fejfájás kialakulásában szerepet játszanak bizonyos kémiai anyagok is, például a szerotonin, amelyek szintén fokozhatják a szuicid hajlamot. A kutatás részletes leírása a Headache című szaklap online kiadásában olvasható.

Indul az M1 autópálya bővítése – mutatjuk, hol és mikor változik a forgalom