A Johns Hopkins szakértői kutatásaik során egy 2001 és 2004 között végzett felmérés adatait alapul véve összesen 2000, 40 és 69 év közötti amerikait vizsgáltak meg. A résztvevők mind hallásvizsgálaton vettek részt, majd kérdésekre válaszoltak a vizsgálatot megelőző egy évben történt baleseteikről.
Az eredmények szerint az enyhe (legalább 25 decibeles) halláskárosodással élők körében legalább háromszor gyakoribbak a kisebb balesetek. A szakértők szerint 10 decibelenként 1,4-szeresére növekszik az esések és botlások előfordulási aránya. Ez az összefüggés más tényezők (nem, kor, etnikum, szívbetegség, egyensúlyérzék) figyelembevételekor is megmaradt.
A halláskárosodottak nem érzékelik olyan részletességgel a környezetüket, mint az egészségesek, ezért nagyobb eséllyel botlanak és esnek el, állítja Dr. Frank Lin, a Johns Hopkins Egyetem Bloomberg Közegészségügyi Karának tanársegédje.
”A halláskárosodás következtében az aggyal szemben támasztott követelmények is megnőnek, ami leterhelheti a szervezetet” – nyilatkozta Lin. ”Az egyensúlyérzék a legtöbb ember számára természetes dolog, de jó, ha tudjuk, hogy rendkívüli módon igénybe veszi a kognitív funkcióinkat. Ha a halláskárosodás is leterheli az agyműködést, annak az egyensúlyérzék láthatja kárát.”
A kutatás részletes leírása az Archives of Internal Medicine című szaklapban olvasható.