A migrén intenzív, lüktető fejfájás, melyet gyakran hányinger és fény- vagy hangérzékenység is kísér. A rendellenesség háromszor gyakrabban fordul elő nőkben, mint férfiakban. A Brigham and Women’s kórház kutatói vizsgálatuk alapján azt állítják, hogy a kórtörténetükben migrénnel rendelkező nőkben körülbelül 40 százalékkal nagyobb a valószínűsége a depresszió kialakulásának, mint azokban a nőkben, akik nem tapasztaltak migrént.
”Úgy véljük, tanulmányunk eredményének legfontosabb vetülete az, hogy a migrénes betegeknek és kezelőorvosaiknak tisztában kell lenniük ezzel az összefüggéssel” – nyilatkozta Tobias Kurth. A szakértő szerint a migrénes betegeket kezelő orvosoknak érdemes lehet specifikus kérdéseket feltenniük a depresszióra vonatkozóan.
A kutatás során a U.S. Women’s Health Study keretében vizsgált több mint 36 ezer nő adatait elemezték, akik nem szenvedtek depresszióban, és kérdőíven nyilatkoztak migrénnel kapcsolatos kórtörténetükről. Az eredmények azt mutatták, hogy a 45 éven felüli alanyok közül több mint 6400 nő szenvedett vagy szenved jelenleg is migréntől, és az átlagosan 14 éves utánkövetés alatt 4000 nőben alakult ki depresszió. A migrén kórtörténettel rendelkezőkben 36 százalékkal nagyobb valószínűséggel jelentkezett depresszió, mint azokban, akiknek nem fordult elő a kórtörténetében migrén. Azokban a nőkben, akik csak régebben szenvedtek migréntől, 1,41-szer volt nagyobb a depresszió kockázata.
Kurth azt is hozzátette, hogy a migrén és a depresszió összefüggése ellenére a kutatás nem mutatott ki ok-okozati kapcsolatot, ezért további kutatásokra lesz szükség annak meghatározására, miért növelheti a migrén a depresszió kockázatát.