Meghosszabbíthatja a termékenységet az őssejt felfedezés

Amerikai kutatók arról számoltak be, hogy olyan őssejteket izoláltak a felnőtt emberi petefészekből, amelyek megtermékenyülésre képes petesejtekké érhetnek.

Betegszoba.hu
2012. 03. 01. 11:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A régóta ismert tudományos elméletet alátámasztó laboratóriumi áttörés új módszerekhez vezethet a termékenységi kezelésben, és meghosszabbíthatja a nők termékeny éveit. A kutatók régóta úgy vélik, hogy a nők születésükkor egy egész életre szóló mennyiségű petesejttel születnek, mely tartalékot a menopauza kimerít. Egyre több kutatás bizonyíték utal azonban arra, beleértve a Massachusetts Általános Kórház a Nature Medicine márciusi számában megjelent tanulmányát is, hogy a petesejt-termelődés felnőttkorban is folytatódik.

A kórház ugyanezen kutatócsoportjának 2004-ben a Nature szaklapban megjelent másik kutatása akkoriban meglepetést okozott, amikor a szerzők bejelentették, hogy a nőstény egerek bőven a felnőttkorukban is megőrzik képességüket az új petesejtek termelésére.

Az egerekben és az emberekben egyaránt a petesejtek nagy többsége a programozott sejthalál folyamata során elpusztul. Az emberek esetében ez a folyamat drámai. A női magzat a fejlődés 20. hete körül 6-7 millió petesejttel rendelkezik, születéskor 1 millió körül, és kamaszkorban 300 ezerrel.

Az egerek petesejtjeinek és tüszőinek vizsgálata közben a kórház kutatói valami olyat fedeztek fel, amely matematikailag nem logikus. A korábbi kutatások többsége a petefészekben lévő egészséges petesejtek számára összpontosított, és ez alapján becsülte meg, mennyi pusztul el ebből. A mostani kutatás azonban éppen fordítva közelítette meg a kérdést és a sejthalálra összpontosított.

”Észrevettük, hogy túl sok petesejt pusztul el, mint amennyi az egészséges petesejt állomány nettó változásával magyarázható lenne” – magyarázták a kutatók. ”Úgy véltük, hogy talán valami hiányzik.” Azt feltételezték, hogy talán az őssejtek újra benépesítik a petefészket új petesejtekkel. Az eredményeket eleinte kétkedve fogadták, de az ezt követő kutatások megerősítették a következtetést.

Ezek közé tartozott a Nature Cell Biology szaklapban 2009-ben megjelent kínai tanulmány is, amelyben felnőtt egerek tenyésztett, tisztított pete-őssejtjeit adták be terméketlenné tett egerek petefészkébe. A meddő egerek érett petesejteket termeltek, amelyek megtermékenyültek, és egészséges egerekké fejlődtek. Nem készültek azonban olyan kutatások, amelyek azt bizonyítanák, hogy a nők ugyanolyan képességekkel rendelkeznének, mint az egerek.

A Massachusetts Kórház tanulmányában a húszas-harmincas éveikben lévő, nemi identitászavarral küzdő japán személyek szöveteit használták, akik nemváltó műtéttel eltávolíttatták petefészküket. A kutatók izolálták a pete prekurzor sejteket, amit egy medúzákból kinyert, zölden fénylő génnel oltottak be. Ezután az emberi szövetet egerekbe ültették be. A zölden foszforeszkáló gén segítségével a kutatók láthatták, hogy az őssejtek új petesejteket hoztak létre.

A kutatók szerint a folyamat evolúciós szempontból logikus. A férfiak olyan ondó őssejtekkel rendelkeznek, amelyek folyamatosan spermiumokat termelnek. A fajfenntartás jelentősége miatt fontos, hogy a spermiumok ne 60 évig várjanak arra, hogy felhasználják őket. Evolúciós tekintetben tehát nem logikus, hogy a nők az összes petesejttel születnek, amelyek aztán hosszú ideig várnak a felhasználásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.