Miért félünk a fogorvostól?

A negyvenes nők közül sokkal többen félnek a fogorvostól, mint a többi korcsoport tagjai, állították a Sydney Egyetem kutatói, akik a fogászati kezeléssel kapcsolatos félelmeket és fóbiákat vizsgálták.

Betegszoba.hu
2012. 03. 24. 9:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az esetkontrollos kísérlet most lépett az ötödik évébe, és célja, hogy segítsék azokat a betegeket, akik félnek a fogorvostól, szoronganak a kezelésektől, esetleg már fóbia is kialakult náluk. A negyvenes éveikben járó nők éltek át leggyakrabban traumatikus eseményt a fogorvosi székben, bántalmazták őket, esetleg balesetet szenvedtek. Több köztük a depressziós, szorongó, stresszes ember.

A fogászati rendelőben tapasztalt szorongás gyakran összefügg az alacsony fájdalomküszöbbel és a túlzott fájdalomérzettel. A Sydney Egyetem Speciális Fogászati karának munkatársa, Dr. Avanti Karve, a kutatás koordinátora elismerte, hogy néhányan már a szó hallatán rettegni kezdenek. ”A fogorvostól való félelem nagyon is valódi és összetett probléma, sosem szabad elbagatellizálni” – vélekedett a kutató. ”A rengeteg újítás és fejlesztés ellenére napjainkban is a nyugati lakosság 40 százaléka fél. Egy nemrég végrehajtott telefonos felmérés szerint egy súlyosan szorongó beteg átlagosan 17 napig halogatja a rendelő felkeresését erős fájdalmak esetén is. A bátrabbak mindössze 3 napot szoktak várni vele.”

Dr. Karve szerint a félelem megszüntetésének és menedzselésének kulcsa, hogy a figyelmet eltereljék a fogakról, az embert pedig egészében kezeljék. Öt éve Dr. Karve vezeti a Westmead Szájhigiénés Központ Fogorvos-fóbia Klinikáját, ahol a szakemberek közt dolgozik dietetikus, pszichológus, altatóorvos is. ”A központban minden betegnél egyénenként tárjuk fel a félelem történetét, beazonosítjuk a specifikus triggereket és mindegyikükkel igyekszünk egyedi megküzdési stratégiát kialakítani” – mondta a szakember. ”Megvizsgáljuk a fogászati betegségük és rossz általános állapotuk mögött rejlő tényezőket, tanácsokat adunk az étrenddel és életmóddal kapcsolatban. Valójában az első kezelések során be sem kell ülni a fogorvosi székbe.”

Chris Peck professzor, a kar dékánja elmondta, hogy a fogorvos rendszeres felkeresése a megfelelő szájhigiéné része, ahol a hangsúly a megelőzésre helyeződik a beavatkozások helyett. Így a félelem is elkerülhető. ”Egyre több és több kutatás derít fényt a rossz szájhigiéne és bizonyos betegségek kapcsolatára, mint például a cukorbaj, a szívbetegségek, tápanyaghiányok és elhízás, ezért nagyon fontos, hogy jól érezzük magunkat a fogorvosunknál. Szeretnénk megvizsgálni a fájdalomészlelés, a fájdalom elviselése és a szorongás közti összefüggést, valamint felmérni a gyógyszeres és nem gyógyszeres kezelési módszerek sikerét” – tette hozzá Peck professzor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.