Pontos diagnózist adnak az influenza gyorstesztek

Két új kutatás is alátámasztotta, hogy a diagnosztikai influenza gyorstesztek pontos diagnózist adnak, alkalmazásuk az influenzás időszakban a betegek korábbi kezelését eredményezi, és segít megelőzni a betegség terjedését.

Betegszoba.hu
2012. 03. 07. 7:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrég kezdődött meg a 2012-es influenzaszezon, és késői megjelenése ellenére a becslések szerint világszerte akár 5 millió embert is érinthet. A betegek többsége felépül, de közel 500 ezer ember belehalhat a betegségbe. A legnagyobb veszélynek a kisgyermekek és az idősek vannak kitéve.

Az Annals of Internal Medicine legújabb számában megjelent két tanulmány a gyors diagnózis és kezelés jelentőségét hangsúlyozza. A víruskultúra vizsgálat pontosan diagnosztizálja az influenzát, de az eredményekre akár 10 napot is kell várni. Az újabb reverz transzkriptáz polimeráz láncreakció (RT-PCR) tesztek sokkal gyorsabb eredményt adnak, de nagyon költségesek, és speciális eszközöket igényelnek. Az olcsó és egyszerűen használható diagnosztikai influenza gyorstesztek jelentik a másik lehetőséget, de ezek pontosságáról eddig nem sokat lehetett tudni.

Az első tanulmányban a kutatók 159 publikált cikket tekintettek át, és kimutatták, hogy az influenza gyorstesztek pontosan mutatják ki az influenzát, kizárásában azonban pontatlanabbak. Ez azt jelenti, hogy a negatív eredményt mutató pácienseknek újabb víruskultúra- vagy RT-PCR vizsgálaton is át kell esniük. A tanulmány szerzői úgy vélik, hogy a diagnosztikai tesztek hasznosak lehetnek a klinikai gyakorlatban, különösen gyermekek kezelése esetén, illetve más betegek esetében, akik az influenzával összefüggő szövődmények kockázatának vannak kitéve. Ide tartoznak a 65 éven felüliek, a terhes nők és a krónikus betegségekben szenvedő személyek. Az influenzával diagnosztizált betegek esetében az orvosok az antivirális gyógyszeres kezelés megkezdése mellett dönthetnek.

A második tanulmány során a kutatók 74 publikált tanulmány áttekintésével kimutatták, hogy az antivirális gyógyszerekkel történő korai kezelés (48 órán belül) nagyobb előnyökkel járhat, mint a későbbi kezelés. A szakértők négy gyakori antivirális gyógyszert vizsgáltak, és arra következtetésre jutottak, hogy az orális oseltamivir és az inhalált zanamivir a kezelés nélküli betegekhez képest lerövidíti az influenzás tünetek időtartamát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.