Rontja a szemet az űrutazás

A hosszú ideig tartó űrutazások a mikrogravitáció hatására az űrhajósok szemében és agyában rendellenességeket okozhatnak, állapították meg houstoni kutatók.

Betegszoba.hu
2012. 03. 25. 6:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A houstoni Texasi Egyetem orvosi karának tudósai MRI vizsgálatokat végeztek 27 asztronauta szemén és agyszerkezetén, akik átlagosan 108 napot töltöttek el egy űrhajó, vagy a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén. A 27 űrhajós közül nyolcat újra megvizsgáltak, akik később átlagosan újabb 39 napot töltöttek az űrben.

A texasi kutatók megállapították, hogy a legalább 30 napot mikrogravitációs környezetben eltöltött űrhajósok 33 százalékánál megnőtt a látóideg körüli agy-gerincvelői folyadék koncentrációja, 22 százalékuknál a szemgolyó hátsó részének ellaposodását tapasztalták, továbbá az űrhajósok 15 százalékánál megfigyelték, hogy felduzzadt a látóideg, 11 százalékuknál pedig változások álltak be az agyalapi mirigyben.

Ezek a rendellenességek jellemzően az intrakraniális hipertenzió, vagyis a koponyán belüli magas nyomás tünetei, mely során a koponyában felgyülemlő gerincvelői folyadék nyomást gyakorol az agyára. A megnövekedett nyomás hatására megduzzadhat a látóideg és a szemgolyó közötti kapcsolódási pont, amely látászavarokat idézhet elő, nyilatkozta Dr. Larry Kramer, a tanulmány szerzője az Észak-Amerikai Radiológiai Társaság hírlevelében. Dr. Kramer tanulmányának részletei a Radiology című orvosi szakfolyóirat márciusi számában jelentek meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.