Sikeresebbek a robotműtétek

Azok a betegek, akik prosztata- vagy veseműtétjénél robotok asszisztálnak, rövidebb ideig szorulnak kórházi utókezelésre, kevesebbszer van szükségük vérátömlesztésre, és ritkábban is halnak bele a szövődményekbe.

Betegszoba.hu
2012. 03. 14. 10:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elemzés a Journal of Urology című folyóiratban jelent meg, és összehasonlította az egyre népszerűbb robotműtétet ugyanarra a problémára alkalmazott más sebészi eljárásokkal, és kiderült, hogy a robot akár több ezer dollárral is többe kerülhet. A kevéssé invazív robotműtét általában laparoszkópos technológiával zajlik, melynek során egész apró kamerát és eszközöket vezetnek be a testbe egy-két kisebb bemetszésen keresztül. Szuperprecíziós műszerekkel helyettesítik a sebész kezét a mechanikus karok végén, melyeket az operáló orvos egy konzolról irányít.

”Az én olvasatomban az üzenet az, hogy a robot bevonása bizonyos előnyökkel jár a nyitott beavatkozásokhoz képest” – foglalta össze a kutatás vezetője, Jim Hu, a bostoni Brigham és Női Klinika munkatársa. Hu és csapata az állami adatbázist elemezte, hogy megvizsgálják, a költséges robotműtétek extra előnyei költséghatékonyabbá teszik-e őket a régebbi technikákhoz képest. 2008 utolsó negyedévéből álltak rendelkezésre az összehasonlítást lehetővé tevő legfrissebb adatok.

Ezekből az derült ki, hogy a prosztata-eltávolítások több mint feléhez robot segítségét vették igénybe. A műtétek 3 százaléka laparoszkópiával zajlott, 44 százalékuknál pedig felnyitották a beteg testét. Az utóbbi két módszer még mindig gyakoribb volt a vese-és prosztataproblémák esetén, mint a robot. A felnyitott betegek esetében 1 000 emberből 2 meghalt a műtét után. Öt százalékuk vérátömlesztésre szorult, mely a robot által asszisztált esetekben csak 2 százalékos arányban alakult. Átlagosan 1 nappal rövidebb ideig kellett a kórházban maradniuk, mint a hagyományos ellátásban részesülőknek. A veseeltávolítások esetében az eredmények hasonlóan alakultak. Cserébe a robot sokkal drágább, a laparoszkópos műtétnél 700 dollárral (kb. 150 000 Ft), a nyílt műtétnél pedig 1 100 dollárral (kb. 240 000 Ft) kerül többe. A vese esetében a költségkülönbségek még szembetűnőbbek.

David Penson, a Vanderbilt Egyetemi Kórház sebésze, aki a kutatásban nem vett részt, úgy vélekedett, hogy nagyobb figyelmet kellett volna fordítani a betegek lábadozásával kapcsolatos adatokra. A hangsúlynak az eljáráson kellene lennie, ellentétben a sebészi ügyességgel. ”Évekkel ezelőtt úgy gondolták, hogy ez a műtétek kvintesszenciája, különösen, ami a prosztataműtétet illeti. A betegek előbb távozhattak a kórházból, jobbak lettek a későbbi eredményeik is. Valójában tényleg vannak előnyei, de nem annyi, mint amennyit reméltünk” – mondta a szakember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.