Császármetszés után kisebb az inkontinencia kockázata

A hüvelyi úton szült nők esélyesebbek arra, hogy az örvendetes eseményt követően évtizedekkel vizelettartási problémáik alakuljanak ki, igazolták svéd kutatók.

Betegszoba.hu
2012. 04. 25. 10:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dr. Steven Swift, a Dél-Karolina Orvosi Egyetem urológiai-nőgyógyászati osztályának vezetője nem lepődött meg az eredményeken. ”Aki látott valaha természetes szülést, az tudja, hogy a baba feje viszonylag nagy, az izmok, melyek közt áthalad, viszont szűkek. Ahányszor egy izom megnyúlik, annyiszor áll fenn az esély a sérülésre.”

Habár néhány orvos már korábban is feltételezte, hogy a hüvelyi szülés magában hordozza az inkontinencia későbbi kialakulásának veszélyét, nem foglalkoztak még ennek hosszú távú hatásaival. Dr. Ian Milsom a Göteborgi Egyetemről munkatársaival együtt több mint 5200 édesanya adatait dolgozták fel, akik 1985 és 1988 közt szültek. Közülük nagyjából 1200-an császármetszéssel hozták világra gyermeküket. 22 évvel később a hüvelyi úton szült asszonyok 40 százaléka tapasztalt akarattalan vizeletvesztést. A császárosok közt ez az arány csak 29 százalék volt.

Dr. Milsom elmondása szerint a szülés utolsó szakasza a legfontosabb a kockázat szempontjából. Akik hagyományos módon kezdtek vajúdni, de végül mégis műtét vált szükségessé, azoknál ugyanúgy alacsony maradt az inkontinencia aránya. A számítások szerint 8-9 császármetszést kellene végrehajtani ahhoz, hogy elkerülhető legyen egy hosszútávú inkontinencia. Bár a probléma rendkívül zavaró, mégsem ad okot arra, hogy ezentúl boldog-boldogtalan sebészi segítséggel adjon életet gyermekének.

Dr. Milsom kutatócsoportja felfedezte, hogy a császáros anyukák csoportjából az elhízottak majdnem háromszor olyan gyakran lettek inkontinensek, mint normál súlyú társaik. A vaginálisan szült nők között ez az arány 2,5-szeres lett. ”Ez azt mutatja, hogy a testsúly karban tartása hosszabb távon inkább befolyásolja a vizelettartási képességet, mint a császármetszés” – tette hozzá Dr. Swift, aki a munkában nem vett részt. Hiányolta azonban a probléma súlyosságának felmérését. ”Ha megkérdezünk száz nőt arról, cseppen-e néha el a vizelete, nagyon sok válaszol majd igennel. Lényegesebb az, hogy ez mennyire zavarja őket.” Az eredmények a BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecologycímű folyóiratban jelentek meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.