Miért fáj Steven Tyler lába?

”Walk this way” (Így járj!) - üvölti Steven Tyler, az Aerosmith zenekar frontembere azonos című dalában, de érdemes kétszer is meggondolni, valóban utánozni akarjuk-e a mozdulatait. Energikus színpadi mozgása ugyanis valószínűleg olyan lábfej rendellenességet okozott neki, ami teljesen eldeformálta a lábujjait.

Betegszoba.hu
2012. 04. 19. 11:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrégiben olyan fényképek jelentek meg Tyler lábáról, amelyeken az látszik, hogy második lábujja ráhajlik a nagylábujjára, a többi lábujja pedig e felé hajlik. Több műtét után is kínzó fájdalmakat tapasztal, többek között ezért vállalta a szereplést az American Idol tehetségkutató zsűrijében, hogy egy kicsit pihenhessen. Az énekes lábujjainak deformitását állítása szerint Morton-féle neuróma okozta.

A Morton-féle neuróma a lábfej olyan rendellenessége, amely többnyire a harmadik és a negyedik lábujj közötti idegeket érinti. Két ideg találkozik itt, amelyek beszorulhatnak az ínszalag alá, ettől a beteg furcsán mozog járáskor, futáskor vagy táncoláskor. Az idegek megvastagodnak, ami fájdalomhoz és duzzanathoz vezet. A betegek arról panaszkodnak, hogy járáskor olyan érzést tapasztalnak, mintha egy kavicsra lépnének. Az érintettek a fájdalom kezdetét bizonyos lábbelik viseléséhez kapcsolják.

A Morton-féle neuróma pontos kóroka nem ismert, de az orvosok abban egyetértenek, hogy a kényelmetlen lábbeli viselése növeli a betegség kialakulásának kockázatát. A futók, a balett táncosok, a kosárlabdázók és a röplabdázók nagyobb valószínűséggel tapasztalják meg a rendellenességet, és a nőkben tízszer nagyobb valószínűséggel alakulhat ki, mint a férfiakban.

Kezelését több módszerrel is végezhetik. Többnyire nem szteroid gyulladáscsökkentőt, például ibuprofent vagy naproxent írnak fel a duzzanat és az irritáció csökkentésére. A betegek 80 százalékának az ortopéd cipőbetétek is használnak, de ha ez kudarcot vall, fizikoterápiával és kortikoszteroid injekcióval enyhülés érhető el.

A szakértők szerint az idegek műtéti úton történő eltávolítása, amin Tyler állítása szerint átesett, a legvégső lehetőség. A beavatkozás a betegek 85 százalékában sikeres, és a páciensek néhány héttel a műtét után újra élvezhetik lábuk normális működését.

Azok után, hogy az Aerosmith frontembere évekig szaladgált a színpadon rossz cipőkben, nem csoda, hogy Morton-féle neurómája lett. A rocksztárt nem kezelő szakértők azonban egyöntetűen úgy vélik, hogy deformitása nem Morton-féle neuróma eredménye. Tyler második lábujja valószínűleg már a rendellenesség kialakulása előtt is a nagylábujján feküdhetett, esetleg ritka mellékhatásként a műtét következtében alakulhatott ki. Amennyiben ez utóbbi a helyzet, neurómája az első és a második lábujjak között jelentkezett, ami ritkábban fordul elő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.