Emlőrák esetén jobb a teljes emlőbesugárzás

Egy friss tanulmányból az derül ki, hogy azokban a nőkben, akik részleges sugárkezelésben, úgynevezett brachiterápiában részesülnek, a későbbiekben nagyobb arányban újulhat ki az emlődaganat és jelentkezhetnek mellékhatások.

Betegszoba.hu
2012. 05. 07. 9:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brachiterápiát egyre elterjedtebben alkalmazzák olyan korai stádiumú emlőrákban szenvedő betegeken, akik daganateltávolító műtéten estek át, vagyis csak az emlő rákos részét távolították el sebészeti úton. A kezelés, melynek során a műtéti területet sugarazzák, alig egy-két hétig tart, szemben a teljes emlőbesugárzással, mely során hat hétig kezelik az egész emlőt.

A Journal of the American Medical Association májusi számában közzétett tanulmányban a kutatók az emlőeltávolítás, a túlélés és a szövődmények arányát vizsgálták brachiterápiát illetve teljes emlőbesugárzást követően a Medicare egészségbiztosító 2003 és 2007 közötti adatainak felhasználásával 67 éven felüli nőbetegekben. Bár a brachiterápián átesett betegek több szövődményt tapasztaltak és nagyobb volt a daganat kiújulására utaló emlőeltávolítás aránya, a túlélés tekintetében nem tapasztaltak eltérést a két csoport között.

A kutatást vezető Dr. Benjamin Smith, a Texasi Egyetem Anderson Rákkutató Központjának radiológusa elmondta, a kutatás eredményei nem indokolják, hogy a nőknek nem szabad a brachiterápiát választaniuk, csupán azt, hogy alaposan át kell gondolni a kezelés hátrányait, például az emlőeltávolítás, a posztoperatív szövődmények és a fertőzések magasabb arányát. Smith úgy véli, egy kissé eltúlzott a brachiterápia az utóbbi években tapasztalt jelentős terjedése. A mostani kutatási eredmények azt sugallják, hogy a technológia értékeléséhez további kísérleteket kell végezni a jövőben.

A brachiterápia olyan 60 éven felüli nők esetében alkalmazható, akikben a kisméretű daganat nem terjedt az emlőn kívülre, és más indikátorok is azt jelzik, hogy nincs előrehaladott állapotban. Fiatalabb nőkben az emlődaganat általában agresszívabb, és e csoport vonatkozásában egyelőre nem állnak rendelkezésre adatok a kezelés hatékonyságával kapcsolatban.

A jelenlegi kutatásban közel 93 ezer 67 éven felüli nőt vizsgáltak. Körülbelül hétezren estek át brachiterápián, és közel 86 ezren teljes emlőbesugárzáson. Az adatokból az derült ki, hogy a brachiterápiában részesült nők 4 százaléka szorult emlőeltávolításra a sugárzást követő öt éven belül, míg ez az arány körülbelül 2 százalék volt a teljes emlőbesugárzáson átesett nők körében. Smith szerint bár a brachiterápiás csoportban csaknem kétszer magasabb a masztektómia aránya, az emlőeltávolítás aránya összességében még így is viszonylag alacsony.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.