A Simon Fraser Egyetem pszichológus tanársegédje vizsgálatai során a kártyatrükkök működését vette górcső alá. ”Bár a trükkben részt vevő nézők elméletben bármelyik kártyát választhatják, valójában számtalan megfigyelés bizonyítja, hogy nem egészen ez a helyzet.”
Ha valakit arra kér a bűvész, hogy válasszon egy kártyát, a legtöbben vagy a kőr (szív) királyt és királynőt vagy a kőr és a pikk ászt választják. Nem meglepő módon a nők inkább a kőr királyt, míg a férfiak inkább a kőr királynőt választják. A bűvészek trükkjei főleg ezekre a jellemző viselkedésmintákra épülnek.
A következő lépés Olson szerint az lenne, hogy a bűvészeten kívül más területeken is alkalmazzák a kutatási eredményeket, hogy világosabb képet kapjunk arról, miként működik az elménk. ”Ha sikerülne megérteni, hogyan befolyásolják a bűvészek a közönséget, azzal a memória, a döntéshozó képesség és a figyelem agyi folyamatainak működésébe nyerhetnénk betekintést.”
”Reméljük, a mostani kutatási eredmények arra ösztönzik majd a pszichológusokat, hogy a bűvészekkel együtt kutassák a varázslás módszertanát és a mágiában rejlő pszichológiát” – nyilatkozta Olson.
A teljes kutatás a Perception című pszichológiai témájú szaklap online kiadásában olvasható.