Robotlábakon teljesítette a London Maratont

Bár 16 napjába került, a 2006-ban egy lovasbaleset miatt derék alatt lebénult angol édesanya, Claire Lomas robotlábakon teljesítette a London Maraton 42 kilométeres távját.

Betegszoba.hu
2012. 05. 17. 13:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A célszalagnál a nőt 13 hónapos lánya, Maisie várta, aki bár kora miatt maga is segítségre szorul a járásban, szerencsére teljesen egészséges. Elmondása szerint Lomas egyáltalán nem bánja, hogy utolsó lett, hiszen ugyanolyan keményen küzdött, mint a többi versenyző. ”A karjaim nagyon elfáradtak és mentálisan is megterhelő volt a verseny, hiszen mivel nem érzem a lábaimat, minden lépésemre koncentrálnom kellett.”

Persze nem Lomas volt az egyetlen deréktól lefelé lebénult versenyző: a 2012-es London Maratont rengeteg kerekesszékes is teljesítette, sokan órák és nem napok alatt. Lomas teljesítménye mégis egyedülálló, ő ugyanis az első, aki egy bionikus készülék, a 18 kilogrammot nyomó, izraeli fejlesztésű ReWalk segítségével teljesítette a távot. A 70 000 dollár értékű, az Argo Medical Technologies által kifejlesztett mesterséges csontváz bár kissé ormótlan, de egyike az első olyan készülékeknek, amelyekkel a lebénult betegek ismét megtanulhatnak járni.

”A Vasember is büszke lenne erre a készülékre” – nyilatkozta E. Paul Zehr, a Viktória Egyetem idegi tudományok professzora, aki ”A Vasember Feltalálása: Az Emberi Gépezet Lehetőségei” címmel nemrég könyvet írt a robotikus mesterséges eszközök lehetséges alkalmazási területeiről. ”Az eddig csak képregényekben látott technológiák kiválóan alkalmazhatóak a való életben felmerülő problémák orvoslására.”

Persze a ReWalk sem képes mindenre: Lomas mindössze napi két és fél kilométert tudott gyalogolni, hiszen a mesterséges lábak irányítása komoly munka. A felsőtestnek folyamatosan dolgoznia kell és az egyensúly megtartására is állandóan oda kell figyelni. A ReWalk hatékony alkalmazásához a felhasználónak ’eggyé kell válnia’ a mesterséges lábakkal és állandóan oda kel figyelnie a mozgatására.

Zehr szerint a mesterséges végtagok következő generációja még kifinomultabb lesz és új idegi kötések segítségével közvetlenül az agy irányíthatja majd a lábak mozgását. Bár ez még csak a távoli jövő, az biztos, hogy az első pár lépést Claire Lomas tette meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.