A Journal of Reproductive Immunology hasábjain megjelent cikk tanúsága szerint a módszer lehetővé tenné a betegség korai felismerését. Jelenleg sajnos nincs mód a diagnózisra a súlyos tünetek megjelenését megelőzően. Arra is kitértek, hogy az anyaméh hosszú távú hatást gyakorolhat a gyermek immunrendszerére.
”A preeklampszia (más néven terhességi toxémia) Ausztráliában évente 5000-10 000 nőt érint” – mondta el Ralph Nanan professzor, a kutatás vezetője, a nepeani orvosi egyetem munkatársa. Hirtelen, szinte a semmiből támad a betegség, általában az utolsó trimeszterben. Magas vérnyomást okoz, károsítja a vesét és a májat, a vérképben is súlyosan negatív változások állnak be. Egyetlen módon lehet kezelni: a terhességet minél előtt be kell fejezni. A betegség feltételezett oka az, hogy az anya immunrendszere megtámadja a magzatot.
”A kutatásunk során megvizsgáltuk a magzat csecsemőmirigyét, mely a szegycsont mögött helyezkedik el, és a létfontosságú fehérvérsejtek, a T-limfociták bölcsőjének tekinthető” – magyarázta Nanan professzor. ”Meglepetésünkre azt tapasztaltuk, hogy a preeklampsziás anyák gyermekeinél a csecsemőmirigy sokkal kisebb volt, mint az egészséges terhességek esetében.”
Amin még inkább megdöbbentek, hogy ez a változás már a várandósság közepe táján nyilvánvalóan látható, jóval a preeklampszia jelentkezése előtt. ”Ez egy nagyon érdekes felfedezés, mivel a csecsemőmirigy központi szerepet játszik a gyermek immunrendszerének kialakításában, megvéd az allergiák, autoimmun betegségek és a rák későbbi megjelenésétől” – vélekedett a professzor.
A kutatócsoport jelenleg egy prospektív kutatáson dolgozik, melybe több mint 1200 állapotos nőt vontak be, hogy igazolják a felfedezést. Távlati céljuk az, hogy szűrővizsgálatot dolgozzanak ki a betegségre. Vizsgálják továbbá a csecsemőmirigy elváltozásainak rövid és hosszú távú hatásait is a gyermek immunrendszerére és az immunbetegségek kialakítására.