A Pennsylvaniai Állami Egyetem kutatói 1741 véletlenszerűen kiválasztott személyt vizsgálva kimutatták, hogy az elhízás és az érzelmi stressz a két fő oka az Egyesült Államokban járványos méreteket öltő álmosságnak és kimerültségnek. A túl kevés alvás és az obstruktív alvási apnoé is jelentős szerepet játszik - ráadásul mindkettő összefüggésbe hozható a magas vérnyomás, a szívbetegség, a stroke, a depresszió, a cukorbetegség, az elhízás és a balesetek megnövekedett kockázatával.
Az egyetemen végzett vizsgálatban 222 olyan felnőttet vizsgáltak 7,5 évig, akik fokozott nappali aluszékonyságot tapasztaltak. Alexandros Vgontzas, a kutatás vezetője arról számolt be, hogy azokban a résztvevőkben, akikben az aluszékonyság tartós maradt, a hízás volt a legerősebb előjelző tényező. Az eredmények azt mutatták, hogy azokban az alanyokban, akik fogytak, az aluszékonyság is javult.
Ugyanebben a kohorszban olyan felnőtteket is vizsgáltak, akikben a 7,5 éves kutatási időszakban alakult ki fokozott nappali aluszékonyság. Az eredmények első ízben mutatták ki, hogy az elhízás és a depresszió az újonnan kialakult fokozott aluszékonyság legerősebb kockázati tényezője. A harmadik, 103 önkéntessel végzett kutatás szintén azt mutatta, hogy a depresszió és az elhízás számít a fokozott aluszékonyság legjobb prediktorainak.