”A kicsik nem szoknak hozzá olyan jól a kánikulához, mint a felnőttek. Kevésbé hatékonyan verejtékeznek, ráadásul több hőt nyel el a testük, mivel annak felülete nagyobb arányú a tömegükhöz viszonyítva” – mondta Dr. Jerold Stirling, a chicagói Loyola Egyetem gyermekorvosi tanszékének vezetője.
A szakértő hozzátette: a legnagyobb veszélyek egyikét az autóban hagyás jelenti. ”Nem számít az emberpalánta kora, ez akár halálos is lehet. Hiába távozunk csak rövid időre, s hagyjuk lehúzva az ablakokat, akkor is megtörténhet a baj. A kocsiban valószínűleg néhány fokkal melegebb van, mint kint, ami növeli a hőguta és a napszúrás esélyét” – fejtette ki Dr. Stirling.
”Szünidőben a legtöbb csemete a szabadban játszik. Könnyen belemerülhetnek a tevékenységbe, és ha elfelejtenek közben szünetet tartani, árnyékba vonulni, inni, máris sokszorosára nő a kockázat. Ők még nem kezelik tudatosan testük vészjelzéseit” – magyarázta az orvos, aki éppen ezért fokozott szülői felügyeletet ajánl. Amennyiben élénk mozgással járó tevékenységet végez a gyermek, húszpercenként meg kell innia körülbelül negyed liter vizet. Akkor is, ha úszásról vagy más vízi sportról van szó.
”A medence hideg vize segít az ideális testhőmérséklet fenntartásában, de nem pótolja a folyadékbevitelt. Óránként mindenképpen ki kell őket tessékelni, kezükbe nyomni a vizes palackot és bekenni bőrüket egy újabb réteg naptejjel” – tanácsolta Dr. Stirling. Az egy óránál tovább tartó intenzív testmozgás viszont mindenképpen kerülendő.