A kombinált hormontartalmú fogamzásgátló növeli a szívbetegségek kockázatát

Kétszer nagyobb az esélye a szívbetegségekre és az infarktusra azoknak, akik az ösztrogént és a progesztint egyszerre szedik.

Betegszoba.hu
2012. 07. 10. 9:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

15 év megfigyeléseinek adatait elemezték, amelyet 1,6 millió, 15-49 év közötti nőtől gyűjtöttek be a dán kutatók. Felfedezték, hogy azok között, akik alacsony ösztrogéntartalmú készítményeket kombináltak progesztinnel, 1,5-2-szeresére emelkedett a szívinfarktusok és agyvérzések száma azokhoz képest, akik nem hormonális úton védekeztek. A hüvelygyűrű és a tapasz esetén 2,5-3-szorosra nőtt a kockázat.

”Az első nagyon fontos üzenet, hogy a rögösödés veszélye egyre nő az életkorral” – mondta el a kutatás vezetője, Dr. Ojvind Lidegaard, a koppenhágai Rigshospitalet állami kórház szülész-nőgyógyász professzora. ”20 évesen nincs igazán jelentősége a trombóziskockázat megduplázódásának, mert az alapból igen alacsony. 35 év felett azonban már más a helyzet, így mindenképp nagy gondossággal kell kiválasztani a terhesség megelőzésére szolgáló módszert.” A kutatás anyagát a New England Journal of Medicine tette közzé.

A termékek piacra dobása, azaz a hatvanas évek óta kutatták az ösztrogén-progesztin kombináció, valamint a vénás és artériás vérrögök keletkezésének kockázatát. Az ösztrogén mennyiségét sok ízben csökkentették a kutatási eredmények hatására. Az Amerikai Élelmiszer-és Gyógyszerbiztonsági Felügyelet (FDA) idén áprilisban bejelentette, hogy a drospirenone (mesterségesen előállított progeszteron) tartalmú szereket át kell címkézni, a vérrögösödés kockázatát fokozó hatás miatt. Igaz, hogy ők a vénás trombózisra gondoltak, a dán kutatás pedig az artériák rögösödésére fókuszált.

”A tabletta még mindig sok előnnyel bír, így nem szeretnék olyan híreket, amelyek azt mondják, hogy ezek veszélyesek” – jegyezte meg Dr. Kathleen Hoeger, a Rochesteri Egyetem Strong Meddőségi Központjának igazgatója. ”Vannak jól körülírható kockázatai, így az adatok fényében az orvosok nagyobb önbizalommal adhatnak tanácsot.” Dr. Diana Petittit, az Arizona Állami Egyetem professzorát meglepte a felfedezés, hogy a progesztin különböző formái nem befolyásolják drámaian a hormonális fogamzásgátlók biztonságosságát. ”Az artéria megbetegedései szempontjából a kombinált módszerek lényegében azonosak” – vélekedett. ”A választás során inkább a hatásosság és az alkalmazhatóság tényezőire kellene odafigyelni, mint az érbetegség terén megfigyelt minimális különbségekre. Minden, a piacon elérhető termék megfelelő mértékben biztonságos.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.