A tanulmány során a szakemberek közel négyszáz 3 éves vagy annál fiatalabb kisfiút követtek nyomon, akik valamilyen húgyúti fertőzés következtében kórházi kezelésre szorultak. A vizsgálatokból kiderült, hogy míg a körülmetéletlen fiúknak 25 százaléka kapta el a fertőzést, addig a körülmetélteknél ez az arány csupán 5 százalék volt.
A kutatók abból a hipotézisből indultak ki, hogy azok a körülmetéletlen fiúk, akiknél a húgycső nyílása nem vagy csak részben látszik, könnyebben kapnak el húgyúti fertőzést, mint azok a körülmetélésen átesett társaik, akiknél a húgycső nyílása teljesen látható. Az eredmények ezzel szemben azt mutatták, hogy a körülmetéletlen gyerekek minden esetben nagyobb fertőzésveszélynek voltak kitéve, függetlenül attól, hogy milyen mértékben volt látható a húgycsőnyílásuk.
A vizsgált 393 fiú közül negyven volt körülmetéletlen látható húgycsőnyílással, 269-nél nem vagy csak részben volt látható a nyílás, 84-en pedig körül voltak metélve. A feltételezések szerint a fertőzés mértéke azért nő meg a körülmetéletlen fiúk esetében, mert náluk az előbőr alá könnyebben beférkőznek a baktériumok. Ezzel együtt az Amerikai Gyermekgyógyászok Szövetsége sem a körülmetélés mellett, sem az ellen nem tette le a voksát.
A Montreali Gyermekkórház kutatói által készült vizsgálat beszámolója a Canadian Medical Associaton Journal című szaklapban olvasható.