A Newcastle Egyetemen végzett kutatások során a szakemberek eredetileg azt vizsgálták, hogy a Bacillus licheniformis segítségével könnyebben megtisztíthatóak-e az erősen szennyezett hajótestek, ám időközben arra a felfedezésre jutottak, hogy ennek segítségével a fogközökben megrekedt szennyeződések is gond nélkül eltávolíthatóak.
A laboratóriumi vizsgálatok során kiderült, hogy a mikroba enzimje képes megszabadítani a fogakat a fogkőtől, és ezáltal megakadályozza azok gyors romlását. Dr. Nick Jakubovics, az Egyetem fogász kutatója elmagyarázta, hogy a fogkő lényegében kolóniákba rendeződött baktériumokból áll, melyekkel a hagyományos fogkrémek nem mindig képesek felvenni a harcot. Amikor a baktérium sejtjei elpusztulnak, a bennük levő DNS kiszivárog és egy olyan biofilm réteget hoz létre, amely erősen a fogakra tapad. Dr. Jakubovics szerint ahelyett, hogy megpróbálnánk ezt a réteget eltávolítani, inkább a fogromlást okozó kártékony baktériumot kell elpusztítani.
A szakember abban bízik, hogy felfedezéseik révén hamarosan képesek lesznek olyan fogkrémet és szájvizet előállítani, melyek megbirkóznak a makacs fogkővel. Addig is a legfrissebb felfedezéseket az Alkalmazott Mikrobiológiai Társaság legújabb találkozóján tárja a nyilvánosság elé.