Korai műtéttel jobban kezelhető a szívbelhártya-gyulladás

Egy új tanulmány arra a megállapításra jutott, hogy az endokarditisz, a szívbelhártya-gyulladás egy bizonyos előrehaladott formája sokkal hatékonyabban gyógyítható korai műtéttel, mint antibiotikumos kezeléssel.

Betegszoba.hu
2012. 07. 03. 12:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szívbelhártya-gyulladás, azaz a fertőzéses, vagy bakteriális endokarditisz a szív belső felszínét alkotó endokardiumnak a kórokozók által okozott gyulladásos elváltozása. A kórkép jellegzetessége, hogy a szívbelhártyán, elsősorban pedig a szívbillentyűkön felrakódás, úgynevezett vegetáció alakul ki, mely vérlemezkékből, fibrinből, véralvadékból, illetve a kórokozókból áll. A vegetáció leszakadt részei más szervekben okoznak elváltozást, a billentyűk károsodása pedig negatívan befolyásolja a szív normális működését, az agyba kerülve pedig akár stroke-ot is okozhat. Kezelés nélkül a betegség halállal végződik.

A kutatás során összesen 80 endokarditiszes páciens adatait értékelték, a résztvevők átlagos életkora 47 év volt, és mindannyian a betegség előrehaladott fázisában voltak. Közülük 37 résztvevő esetében a betegség diagnosztizálását követő 48 órán belül korai műtétet végeztek, 39 páciens esetében viszont hagyományos antibiotikumos terápiát alkalmaztak az orvosok. A gyógyszeresen kezelt csoport tagjai közül harminc résztvevőt utólag megoperáltak.

Az adatokból egyértelműen kiderült, hogy a korai műtéti beavatkozás jelentős mértékben lecsökkentette a vérrögök kialakulásának kockázatát, miközben nem növelte meg a kórházi halálozás rizikóját. 6 hónappal később a korai műtéten átesett csoport tagjai között mindössze 3%-os volt a betegség újra előfordulásának aránya, míg az antibiotikummal kezelt páciensek között ez arány csaknem 28%-os volt, nyilatkozta Dr. Duk-Hyun Kang, a szöuli Ulsan Egyetem orvosi karának kardiológusa.

A fertőzéses szívbelhártya-gyulladásos páciensek többségét antibiotikummal szokták kezelni, ugyanis a gyulladás enyhébb formáinak esetében a gyógyszeres kezelés is elegendő, de a súlyosabb esetekben, illetve, ha az antibiotikumos terápia nem bizonyul hatásosnak, akkor minél előbb érdemes elvégezni a műtétet, mondta Dr. Stephen Green, a New York-i Északi-parti Egyetem vezető kardiológusa.

A nemzetközi tanulmány részletei a New England Journal of Medicine című orvosi szakfolyóirat június 28-i számában jelentek meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.