Korábbi lombikvizsgálatok szerint a síkosítók akadályozhatják a spermiumokat a haladásban, sőt akár kárt tehetnek azok kromoszómáiban is. ”Egyes orvosi ajánlások szerint a babára vágyó pároknak nem szabad ilyen készítményeket használniuk, mert mérgezhetik a hímivarsejteket és csökkenthetik a teherbe esés veszélyét” – mondta a jelen kutatást vezető Dr. Anna Steiner, az egyesült államokbeli Észak-Karolina Egyetem szakértője, aki hozzátette: ő és kollégái az elsők, akik természetes körülmények között vizsgálódnak a témában.
Becslések szerint az amerikai nők 62 százaléka használt már síkosítót szexuális aktus során, negyedük pedig rendszeresen teszi. Fény derült korábban arra is, hogy a családalapítást tervező párok nagyobb valószínűséggel vesznek igénybe ilyen jellegű segítséget a hüvelyszárazság leküzdésére.
Az Észak-Karolina Egyetem felméréséhez 2008 és 2010 között történt az adatgyűjtés, 30 és 44 év közötti nők bevonásával. Mind a 175-en a próbálkozás korai fázisában voltak, s fél éven át naplót vezettek a közösülésekről, illetve a síkosító használatának tényéről vagy hiányáról. A kutatók gyakori használóként határozták meg azokat, akik az esetek legalább felénél a zseléhez nyúltak, a többiek alkalmankénti használónak számítottak.
Az eredmények alapján a gyakori használónak minősített 14 százaléknál éppen olyan arányban történt megtermékenyülés, mint a többieknél. Az összes résztvevő 63 százaléka esett teherbe hat hónapon belül. Ezt az arányt a síkosítót alkalmazók 73 százaléka és a mellőzők 68 százaléka alkotta. Dr. Steiner és csapata a peteérés körüli időszakra külön hangsúlyt fektetett a síkosító hatásainak föltérképezésében, de itt sem mutatkozott különbség, hiszen a használók ugyanolyan arányban estek teherbe legtermékenyebb napjaik valamelyikén, mint a többiek – bár tény, hogy ebben az időszakban még a rendszeres alkalmazók is ritkábban nyúltak a készítményhez, mert a hüvelyszárazság olyankor ritkább. A síkosítót előnyben részesítők méhnyaknyákjában egyébként semmilyen változást nem észleltek.
Bár maga Dr. Steiner is kiemelte a további vizsgálatok szükségességét, Dr. Agarwal Ashok, az ohiói Cleveland Klinika orvosa óvatosságra intett. ”A családtervezési szakemberek szerint az utódra vágyó pároknak mindent meg kell tenniük a megtermékenyülés érdekében. Csak olyan síkosítót szabadna tehát használniuk, ami laboratóriumi körülmények között sem károsítja a spermiumokat” – figyelmeztetett Dr. Ashok, aki szerint az Egyesült Államokban legnépszerűbb márkák egy kivételével mind akadályozhatják a teherbe esést, hiszen pH-értékük távoli az emberi testétől.
”A vészjósló eredmények lombikban történő megtermékenyülésre vonatkoznak. Mi biztató adatokat találtunk azokra nézve, akik síkosítót használnak és természetes módszerrel szeretnének teherbe esni” – zárta Dr. Steiner.