Nem csökkentik a teherbeesés esélyét a hüvelysíkosítók

Egy tanulmány, amely a gyermekáldásra váró párokat vette górcső alá, nem talált különbséget a síkosítót használók és mellőzők között a megtermékenyülés esélyét illetően.

Betegszoba.hu
2012. 07. 20. 12:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korábbi lombikvizsgálatok szerint a síkosítók akadályozhatják a spermiumokat a haladásban, sőt akár kárt tehetnek azok kromoszómáiban is. ”Egyes orvosi ajánlások szerint a babára vágyó pároknak nem szabad ilyen készítményeket használniuk, mert mérgezhetik a hímivarsejteket és csökkenthetik a teherbe esés veszélyét” – mondta a jelen kutatást vezető Dr. Anna Steiner, az egyesült államokbeli Észak-Karolina Egyetem szakértője, aki hozzátette: ő és kollégái az elsők, akik természetes körülmények között vizsgálódnak a témában.

Becslések szerint az amerikai nők 62 százaléka használt már síkosítót szexuális aktus során, negyedük pedig rendszeresen teszi. Fény derült korábban arra is, hogy a családalapítást tervező párok nagyobb valószínűséggel vesznek igénybe ilyen jellegű segítséget a hüvelyszárazság leküzdésére.

Az Észak-Karolina Egyetem felméréséhez 2008 és 2010 között történt az adatgyűjtés, 30 és 44 év közötti nők bevonásával. Mind a 175-en a próbálkozás korai fázisában voltak, s fél éven át naplót vezettek a közösülésekről, illetve a síkosító használatának tényéről vagy hiányáról. A kutatók gyakori használóként határozták meg azokat, akik az esetek legalább felénél a zseléhez nyúltak, a többiek alkalmankénti használónak számítottak.

Az eredmények alapján a gyakori használónak minősített 14 százaléknál éppen olyan arányban történt megtermékenyülés, mint a többieknél. Az összes résztvevő 63 százaléka esett teherbe hat hónapon belül. Ezt az arányt a síkosítót alkalmazók 73 százaléka és a mellőzők 68 százaléka alkotta. Dr. Steiner és csapata a peteérés körüli időszakra külön hangsúlyt fektetett a síkosító hatásainak föltérképezésében, de itt sem mutatkozott különbség, hiszen a használók ugyanolyan arányban estek teherbe legtermékenyebb napjaik valamelyikén, mint a többiek – bár tény, hogy ebben az időszakban még a rendszeres alkalmazók is ritkábban nyúltak a készítményhez, mert a hüvelyszárazság olyankor ritkább. A síkosítót előnyben részesítők méhnyaknyákjában egyébként semmilyen változást nem észleltek.

Bár maga Dr. Steiner is kiemelte a további vizsgálatok szükségességét, Dr. Agarwal Ashok, az ohiói Cleveland Klinika orvosa óvatosságra intett. ”A családtervezési szakemberek szerint az utódra vágyó pároknak mindent meg kell tenniük a megtermékenyülés érdekében. Csak olyan síkosítót szabadna tehát használniuk, ami laboratóriumi körülmények között sem károsítja a spermiumokat” – figyelmeztetett Dr. Ashok, aki szerint az Egyesült Államokban legnépszerűbb márkák egy kivételével mind akadályozhatják a teherbe esést, hiszen pH-értékük távoli az emberi testétől.

”A vészjósló eredmények lombikban történő megtermékenyülésre vonatkoznak. Mi biztató adatokat találtunk azokra nézve, akik síkosítót használnak és természetes módszerrel szeretnének teherbe esni” – zárta Dr. Steiner.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.