Új fogamzásgátlási lehetőségek férfiaknak

A férfiak számára eddig csak az óvszer és a sterilizáció biztosított széles körben elterjedt fogamzásgátlási lehetőséget. A tesztoszteron-injekció, a spermiumbénító tabletta, a hereultrahang és a genetikai vaszektómia azonban áttörést hozhatnak.

2012. 07. 12. 9:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tudósok a rendelkezésre álló alternatívák szegényessége miatt döntöttek újabb, kifejezetten férfiaknak szóló fogamzásgátlási módok kifejlesztése mellett. Bár a kondom elvileg 98 százalékos hatékonysággal alkalmazható, a nem megfelelő használat miatt mindössze az esetek 85 százalékában beszélhetünk teljes védelemről. A sterilizáció mint végleges megoldás lényegében csak a többgyermekes családapáknál jöhet szóba, a klasszikus női fogamzásgátló tabletta férfi változatának megalkotása pedig még várat magára.

”Sokkal egyszerűbb egyetlen petesejtet kontrollálni, mint azt a százmillió spermiumot, amit a szervezet naponta termel” – indokolta a módszerek nemenkénti eltérését Peter Schlegel, a New York-i Cornell Egyetem professzora. ”A hibalehetőség óriási, hiszen ha egyetlen spermium megmenekül, az a kezelés teljes kudarcát jelenti.”

A következőkben bemutatjuk, milyen férfi fogamzásgátlási lehetőségeken fáradoznak jelenleg az orvosok.

A farizomba havonta adagolt tesztoszteron szabályozza a tüszőhormon termelődését és az LH-szintet, így képes ideiglenesen leállítani a spermiumok képződését. A tesztoszteron egyébként elengedhetetlen a spermiumok előállításához, ám ha a szervezet túl sokat érzékel belőle, blokkolja a folyamatot. Kínában egy kétéves vizsgálati szakasz során ezer férfi körében 95 százalékos hatékonyságot mutatott az eljárás. A normális spermiumszám hat hónapon belül két fő kivételével mindegyiküknél visszaállt. A lehetséges mellékhatások – úgymint a hangulatingadozás, a libidócsökkenés és az akné – ugyanakkor visszavethetik a módszer népszerűségét. Az injekció előreláthatólag öt éven belül elérhető lesz.

Brit kutatók olyan tabletta kifejlesztésén fáradoznak, amely megakadályozza, hogy az ejakulátummal spermiumok távozzanak. Alapanyagát olyan vérnyomás-szabályozók és antipszichotikumok vegyületei képezik, amelyeknél úgynevezett ”száraz ejakulációs” mellékhatásról számoltak be a betegek. ”2-4 órával az aktus előtt kell bevenni, de akár két nappal előtte is hatásos” – mondta John Guillebaud, a Londoni Egyetem professzora. Az alkalomszerűen is használható módszernek tíz éven belül jósolnak törzskönyvezési lehetőséget.

Negyedórányi fájdalommentes hereultrahangozással félévnyi terméktelenség érhető el. Az egyesült államokbeli Észak-Karolinai Egyetem munkatársai patkányoknál és majmoknál hatékonynak találták a megoldást, amellyel néhány napos különbséggel folytatott beavatkozás-sorozat esetén akár végleges sterilitás is elérhető. Biztató, hogy semmilyen hormonális mellékhatás nem merült föl eddig. A kutatás folytatódik, néhány éven belül elképzelhető az engedélyezés.

Az úgynevezett genetikai vaszektómia az egészséges spermiumok termelődéséhez szükséges Katnal1 nevű gén módosítását jelenti. Dr. Lee Smith, az Edinburghi Egyetem szakértője szerint a nem hormonális hatóanyagot tartalmazó injekció nem befolyásolná a spermiumok korai fejlődését, így nem állna fenn a végleges terméktelenség veszélye. A genetikai összetevők alkalmazására azonban még legalább egy évtizedet várni kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.