A bőrfertőzések súlyossága az egészen enyhétől az életveszélyesig terjedhet, ami szerencsére az immunrendszeri zavarokkal küzdő betegeken kívül másokra nem jellemző. Ennek ellenére a bőrfertőzések a jövőben komoly problémát okozhatnak még, hiszen a kórokozók egyre ellenállóbbak a hagyományos antibiotikumokkal szemben.
”Az ultraibolya sugárzás ellen a baktériumok valószínűleg nem tudnak teljes rezisztenciát kialakítani, bár elképzelhető bizonyos DNS-megújító képességgel rendelkező törzsek kifejlődése” – nyilatkozta Michael R. Hamblin, a Harvard Egyetem Orvostudományi Karának munkatársa, a kutatás vezetője. ”Már így is négyszer akkora dózisú sugárzás szükséges az igen ellenálló Deinococcus radiodurans elpusztításához, mint mondjuk az E. coliéhoz.”
A kísérletek során az egereket fluoreszkáló gram-negatív Pseudomonas aeruginosával és Staphylococcus aureussal oltották be, majd 30 percig különböző dózisú UVC fénynek tették ki a tudósok. A fluoreszkálás ereje jelezte a kutatóknak az adott fertőzést okozó baktérium életképességét.
Az ultraibolya sugárzással kezelt baktériumok fertőzőképessége körülbelül 10-szeresére csökkent a kezeletlen törzsekhez képest. Ezen kívül a P. aeruginosával fertőzött állatok túlélési esélye és a S. aureussal fertőzöttek gyógyulási aránya is jelentősen nőtt a kezelés hatására. ”Ezek alapján egyértelmű, hogy az UVC fény kiválóan alkalmas a különböző sebek fertőtlenítésére és a bakteriális fertőzések elkerülésére” – írják a kutatók.