A Fertility and Sterility online kiadásában közzétett tanulmányában Dr. Sudhindra Mohan Bhattacharya azt is hozzátette azonban, hogy a kezelés első néhány hónapjában a dezogesztrel, a ciproteron-acetát és a drospirenon hasonló hatást gyakorol. A szakértő elmondta, a klinikai gyakorlatban azt tapasztalják, hogy sok orvos nem tudja eldönteni, melyik fogamzásgátló tablettát válassza.
A kutatás során 171 nő kapott véletlenszerűen dezogesztrel, ciproteron-acetát vagy drospirenon tartalmú fogamzásgátlót. Hat hónap után eredményeik hasonlóak voltak, de 12 hónap elteltével a ciproteron jelentős mértékben csökkentette a módosított Ferriman-Gallwey pontot a másik két hatóanyaghoz viszonyítva. A dezogesztrelhez képest a ciproteron és a drospirenon is jelentősen megnövelte a nemi hormon kötésű globulin szintjét. A ciproteron ráadásul jelentős mértékben csökkentette a szabad androgén szintet is a dezogesztrelhez viszonyítva.
Dr. Bhattacharya tehát azt tanácsolja, hogy mivel az azonnali antiandrogén hatásokat tekintve nincs különbség, rövid távra, például hat hónapra bármelyik hatóanyagot felírhatják az orvosok. Ha azonban 12 hónapos kezelésről van szó, az antiandrogén hatást tekintve a dezogesztrel kullog leghátul, a ciproteron pedig sokkal erősebb, mint a drospirenon.