A Pediatrics című folyóiratban megjelenésre szánt, nemzetközi kutatócsoport által készített jelentés arról számol be, hogy a D-vitamin pótlásával megelőzhetők a kellemetlen vírusfertőzések azoknál a gyerekeknél, akiknek vérében nincs elegendő ebből a vitaminból. ”A randomizált ellenőrzött kísérletünk során kimutattuk, hogy a D-vitamin fontos hatást gyakorol a fertőzés kialakulásának esélyére” - mondta el Carlos Camargo, a Massachusettsi Általános Kórház munkatársa. ”Csaknem 250, D-vitamin hiányban szenvedő gyerek kapott napi pótlást a téli időszakban, és felére csökkent a meghűléses megbetegedések száma. Számos nemrégiben végzett kutatás is már utalt rá, hogy a csontok fejlődésében és erejük megtartásában közismerten fontos szerepet játszó D-vitamin más funkciókat is betölt, például az immunrendszer működésében.
Camargo és más szakemberek kutatásai összefüggésbe hozták a magasabb D-vitamin-szintet a náthához és influenzához hasonló betegségek csökkent kockázatával, de a megfigyelésen alapuló munkákkal nem tudták bizonyítani, hogy a vitamin nyújtotta a védelmet. Ezt csak randomizált, ellenőrzött kísérletekkel igazolták, két hasonló populáció összehasonlítása nyomán, akik vagy részesültek valamilyen kezelésben, vagy nem. Japán gyerekekkel kísérleteztek először, és hasonló eredményre jutottak, de az adagolt vitamin csak az influenzavírus egyik törzse ellen nyújtott védelmet, a másik ellen nem. Ezért több szervezet is szorgalmazta, hogy végezzenek további kutatásokat a témakörben. Mivel a D-vitamin napfény hatására természetes körülmények között is termelődik a szervezetben, a megfelelő szintentartás problémás lehet télen olyan területeken, ahol jelentős eltérések mutatkoznak éves szinten a napsütéses órák számában.
A szóban forgó kutatás a Kék Ég Tanulmány adatait elemezte, melyet Ulan-Batorban, Mongólia fővárosában hajtottak végre a Harvard kutatócsoportjának vezetésével. A mongolok körében igen gyakori a D-vitamin-hiány, különösen télen. A Kék Ég Tanulmány iskolás gyerekeket követett nyomon, akiknél alacsony 25-hidroxivitamin D (25OHD) szintet mértek. Ez az érték mutatja legjobban a D-vitamin státuszt. Camargoék összevetették a télen rögzített légúti megbetegedések számát két gyermekcsoport esetében. Egy részük D-vitaminnal dúsított tejet ivott minden nap, a többiek sima tejet, de sem a gyerekek, sem a tanárok, sem a helyi kutatók nem tudták, melyik gyerek kap kiegészítést, és melyik nem. A vizsgálat kezdetén levett vérminták alapján a 25OHD szintje átlagosan 17 nmol/L körül mozgott mindkét csoportnál. A hét hétig tartó kezelés végén azonban már jelentős eltéréseket tapasztaltak. A dúsított tejet fogyasztó gyerekeknél a vér 25OHD szintje 47 nmol/L-re ugrott, ami még mindig alacsonynak számít, de a kezdeti értékhez képest erőteljes növekedést mutatott. A szülőktől származó beszámolók alapján kiderült, hogy a D-vitamint kapó csoport tagjainál felére csökkent a légúti fertőzések száma a kontrollcsoporthoz képest.
”A kutatás jellegéből fakadóan erőteljes bizonyítékot szolgáltat arra, hogy ok-okozati összefüggés van az alacsony D-vitamin-szint és a légúti fertőzések között. A D-vitamin pótlása olcsó és biztonságos, vele megelőzhetők ezek a megbetegedések” - foglalta össze Camargo, aki a Harvard orvosi karának professzora.