A mostani kutatás során brit tudósok számítógépes tesztek segítségével mérték meg 96 – 12 és 14 év közötti – kisdiák izgalmi szintjét és munkamemóriáját. Szakértők szerint a rövid távú emlékezőtehetség vagy más néven munkamemória szoros összefüggésben van az iskolai tanulmányi eredménnyel.
Az előzetes tesztek után különböző logikai feladatokat és matematika feladványokat kellett megoldaniuk a résztvevőknek. Az eredmények tanúsága szerint a jó munkamemóriájú és feszült résztvevők teljesítettek a legjobban a teszteken. A legrosszabb eredményeket azok a diákok érték el, akik feszültek voltak és rövidtávú emlékezőtehetségük sem működött megfelelően.
A vizsgadrukk hasznos szorongás lehet
„Nagyon érdekes látni, hogy a belső feszültség milyen hatással van a tanulmányi teljesítményre” – nyilatkozta Matthew Owens, a Cambridge Egyetem munkatársa, aki a kutatás idején még a Southampton Egyetemen dolgozott. „Van, akire rossz, de érdekes módon olyan is, akire jó hatással van a vizsgadrukk.”
A tudósok szerint az iskoláskorú gyerekek 10-40 százaléka szorong a vizsgák és dolgozatok előtt: „Ezekre a gyerekekre különösen oda kell figyelni, és minden lehetséges módon segíteni kell őket a vizsgadrukk legyőzésében” – írják a kutatók.
Bár a vizsgálatok során a tudósok egyértelmű kapcsolatot találtak a feszültségi szint és a vizsgaeredmények között, ok-okozati összefüggéseket nem sikerült megállapítaniuk. A kutatás részletes leírása a British Journal of Psychology című orvosi szaklap októberi számában olvasható.