A tudósok által megalkotott új formula minden eddiginél pontosabban vetíti előre, milyen valószínűséggel következik be a fogantatás bizonyos időintervallumon belül. Figyelembe veszi, hogy a termékenység miként csökken a kor előrehaladtával, s hogy milyen régóta tart a családalapítási kísérletezés. Egy olyan hölgynek például, aki 3 hónapja próbálkozik és 30 éves, 16 százaléknyi esélye van az egy hónapon belül történő megtermékenyülésre, míg egy 40 esztendős, két éve próbálkozó nőnél ez már csupán egyetlen százalék. A számításokból kiderül, hogy a fogantatás szempontjából ideálisnak tekinthető 25 éves korban 13 hónap után esik 10 százalék alá a valószínűség, viszont egy évtizeddel idősebbeknél ez már fél év múltán bekövetkezik.
Általános iránymutatás, hogy a babára vágyó párok egy évig próbálkozzanak, mielőtt meddőségi probléma gyanújával orvoshoz fordulnának. Ugyanakkor az esélyek csökkenése miatt késeire tervezett terhességnél nem szükséges ennyi ideig várni.
A Warwicki Egyetem és a Londoni Közgazdasági Egyetem szakértői rámutattak, hogy eredményeik fényében a párok tájékozottabban dönthetnek arról, mikor érdemes doktori segítséget kérniük. „Az emberek gyakran zavarban érzik magukat a meddőségi gondok miatt, ezért nem akarnak orvoshoz menni. A férfiak többnyire zárkózottabbak a témát illetően. Márpedig az idő múlásával csökken a siker esélye, s a párkapcsolatot is próbatétel elé állítja az állandó feszültség” – mondta Geraldine Hartshorne professzor. A PLos One című szakfolyóiratban publikált összegzésben arra is figyelmeztet a kutatás vezetője, hogy a hosszú ideig történő próbálkozást követően nagyobb a veszélyeztetett terhesség kockázata. A frissen bemutatott számadatok hozzájárulnak, hogy az orvosok minél több információ birtokában dönthessenek a különböző vizsgálatok és beavatkozások szükségességéről.
A szakértők továbbadták eredményeiket a brit Nemzeti Egészségügyi Intézetnek (NICE), amely kidolgozza a témával kapcsolatos általános irányelveket. A jövőben olyan internetes kalkulátor elkészítésére is lehetőség lesz, amely bizonyos tényezők alapján kiszámolja, hogy az érdeklődő pároknak mekkora esélyük van a fogantatásra.
Hartshorne professzor hozzátette, hogy a dohányzás és az elhízás kockázati faktornak minősül ugyan, de nem a megtermékenyülés első számú meghatározója. Másfelől viszont tény, hogy az egészséges életmód jelentősen növeli az egészséges csecsemő születésének valószínűségét. „Petevezeték-elzáródás esetén a cigarettáról történő lemondás nem nyom sokat a latban, de egyébként igenis növeli a teherbeesés esélyét” – fogalmazott Hartshorne professzor.