Az Addiction szaklapban megjelent eredmények azt sugallják, hogy több ember kezdi el a leszokást segítő programokat, ha a kormány vagy a biztosítók fizetik a kezeléseket és a gyógyszereket.
A kutatást vezető Marc Willemsen, a Maastrichti Egyetem professzora szerint a dohányosok a leszokáshoz szükséges segítség megszerzésekor valószínűleg akadálynak tekintik a költségeket, ezért ennek az akadálynak a megszüntetése arra ösztönözheti őket, hogy kezdeményezzék a segélykérő hívást. A szakértő úgy véli, ezzel a kormány azt bizonyítja a leszokással küzdő dohányosoknak, hogy odafigyelnek rájuk, és komolyan veszik azt, hogy egy súlyos függőség ellen küzdenek.
A holland kormány 2011 januárjában indította el azt a programot, melynek révén ingyenes tanácsadást nyújtanak a leszokni vágyóknak. A kezelést végző szakembereket arra is bátorítják, hogy a terápia során szükség esetén nikotinpótló készítményeket és antidepresszánsokat is alkalmazzanak. A programot nagyszabású médiakampány vezette be, így a kezdeményezés az ország dohányosainak 80 százalékához eljutott. A kormány azonban mindössze egy év múlva politikai és gazdasági okokból leállította a programot.
Az egyetem kutatói kimutatták, hogy míg 2010-ben csak 848 dohányos kezdte meg az országos forródrót leszokássegítő programját, 2011-ben 9091 dohányos jelentkezett a programba. 2012 első négy és fél hónapjában már csak 151 dohányos jelentkezett, ami még a 2010-es számhoz (323) képest is jelentős visszaesésnek számít.
Willemsen arról számolt be, hogy a képviselők és az egészségügyi intézmények tiltakozása következtében a támogatási rendszert a jövő évtől visszaállítják. 2013-tól tehát Hollandiában várhatóan ismét az állam állja majd a leszokást segítő tanácsadások és gyógyszerek költségeit.