A készülék két, négyzet alakú, ragadós felülettel a homlok két oldalára, pontosan a háromosztatú ideg (nervus trigeminus) fölé illeszthető részből áll. A két lapocskából vezeték halad egy mobiltelefon méretű dobozhoz. Kisebb, 30 másodperces elektromos impulzusokat generál, melyeket 30 másodperces szünetek követnek. Az impulzusok a háromosztatú ideget ingerlik, valamint csökkentik az epilepsziás rohamok gyakoriságát és súlyosságát. Emellett küzdenek a depresszió ellen is.
Kutatások kimutatták, hogy a súlyosan epilepsziás betegek némelyikénél a gép egyéves használatát követően átlagosan 60 százalékkal csökkent a rohamok száma. A major depresszióban szenvedők esetében pedig a Beck-féle skálán mért értékek mutattak jelentősebb javulást.
A trigeminusz ideg stimulációjának nevezett eljárást a Kaliforniai Egyetem neurológusai fejlesztették ki. A Monarch névre keresztelt készüléket ezek után a Neurosigma cég alkotta meg. Európában már jóváhagyták a használatát, miután előzetes kísérletek bizonyították, a depressziós és epilepsziás betegek számára megfelelő kiegészítő terápiás módszer lehet. Alapesetben gyógyszeres kezelés mellett alkalmaznák, amikor a rohamokat nem lehet csak gyógyszerrel kontroll alatt tartani. A szakértők nem tudják még pontosan, hogy a háromosztatú ideg ingerlésével miért javul a két betegség, ez az erre kikísérletezett készüléksorozat legfrissebb darabja.
Azért is tarthat nagy érdeklődésre számot a szerkezet orvosok és betegek részéről is, mert nem igényel műtétet a működtetése. A Monarch néhány hónapon belül forgalomba kerül az Egyesült Királyságban, ahol mintegy 600 ezer embert érint az epilepszia, és csak a betegek fele rohammentes. Magyarországon körülbelül 150 ezer ember él a betegséggel.