A mentális betegségek, de még az enyhébb depressziós vagy stresszes állapot is előidézheti, hogy a nők egyszerűen nem szedik megfelelően a fogamzásgátló gyógyszereiket. A nem kívánt terhességek pedig a szakértők szerint tovább ronthatnak az ilyen nők állapotán.
Kelli Stidham Hall és kollégái 689 fiatal, 18 és 19 év közötti nőt vontak be a kutatásba. A résztvevőknek először mentális állapotukat vizsgáló kérdésekre kellett válaszolniuk, majd arra kérték őket, hogy egy éven át vezessenek naplót. Ebben a nőknek le kellett jegyezniük, hogy hányszor szexeltek az előző héten, illetve hogy használtak-e valamilyen fogamzásgátló módszert.
Az eredményekből kiderült, hogy a résztvevők 25 százaléka szenvedett mérsékelt vagy súlyos depresszióban, további 25 százalékuk pedig mérsékelt vagy súlyos stresszben. Összességében a nők a vizsgálati idő alatt 72 százalékban használták következetesen az általuk választott fogamzásgátló módszert, a depressziós nők azonban 47 százalékkal kisebb eséllyel védekeztek, mint az egészséges résztvevők. Ez az arány a stresszes nőknél még rosszabb volt: náluk az egészséges résztvevőkhöz viszonyítva 69 százalékkal volt kevesebb az esélye, hogy védekezzenek.
Kelli Stidham Hall szerint ezért a fogamzásgátló módszer kiválasztásakor az orvosnak figyelembe kell vennie a beteg mentális állapotát is. Léteznek ugyanis hosszú hatású fogamzásgátlók is, amelyekre nem szükséges odafigyelniük a nőknek, és nem kell attól aggódniuk, hogy elfelejtik bevenni a tablettát.
A tanulmányt a kutatók az Amerikai Közegészségügyi Szövetség éves találkozóján mutatták be.