Mivel az Egyesült Államokban a várandósságok fele nem tervezett – és ez az arány immáron 20 éve változatlan –, a szakmai közösség könnyebben hozzáférhetővé szeretné tenni a legbiztosabb megelőzési lehetőségek egyikét, a szájon át alkalmazandó hormontartalmú tablettát. „Szerencsétlen helyzet, hogy ebben az országban, ahol annyi fogamzásgátló lehetőség érhető el, még mindig ekkora közegészségügyi problémát jelent a nem kívánt terhesség” – nyilatkozta dr. Kavita Nanda az Associated Press hírügynökségnek. A tabletta mellőzésének oka a hozzáférhetőség és az ár problémáihoz kötődik elsősorban, s a recept nélküli megoldás a társaság szerint előbbit könnyedén kiiktatná.
Az ügyben azonban nem várható fejlemény egyik napról a másikra, hiszen ehhez a kormány beleegyezése is szükséges. Egyelőre az sem tisztázott, hogy társadalombiztosítási támogatás nélkül mennyibe kerülnének a pirulák. Az összeg előzetes becslések alapján 3500 forintnak felelne meg havonta.
Az Amerikai Szülészek és Nőgyógyászok Társaságának szakértői rámutattak, hogy nem tervezett terhesség esetén a kismamák hajlamosabbak olyan egészségkárosító magatartást tanúsítani, mint a dohányzás vagy az alkoholfogyasztás, ráadásul nagyobb eséllyel küszködnek depresszióval, közülük többen lesznek családon belüli erőszak áldozatai, s a traumák hatására elmaradnak a terhesgondozásról, valamint gondjuk lehet a szoptatással is. A nem tervezett babák általában korábban és kisebb súllyal jönnek világra, így valószínűbb náluk a fejlődési rendellenesség.
A szakmai szövetség elismeri, hogy minden gyógyszer használata kockázattal jár, de a fogamzásgátlóhoz köthető fokozott vérrögképződés veszélye „szélsőségesen alacsony”. A recept nélküli árusítás ötlete nem új keletű. Egy New York-i orvos, dr. Jill Rabin így fogalmazott: „Már négy éve tárgyalunk a témáról, tehát nem egy hirtelen jött elképzelés ez, hanem tudatos mérlegelés eredménye.”
Mivel a nem kívánt terhesség a serdülő korosztályt is fenyegeti, fölmerül, hogy a tinilányok szülői beleegyezés nélkül is megvásárolhatnák a fogamzásgátló tablettát. „Érthető, hogy mindenki szeretné biztonságban tudni csemetéjét, de nem hagyhatjuk figyelmen kívül: a statisztikák szerint a kamaszok jelentős része szexuális életet él. Az őszinte kommunikáció és a biztonságos szex az egyetlen járható út” – vélekedik dr. Rabin.
Az Amerikai Szülészek és Nőgyógyászok Társaságának közleménye az Obstetrics & Gynecology című szakfolyóirat decemberi számában jelent meg.