Miért nem lehet mindenkit hipnotizálni?

A tudósok már korábban is megfigyelték, hogy nem minden embert lehet hipnotizálni, de most az is kiderült, hogy miért.

Betegszoba.hu
2013. 01. 08. 6:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutatás során funkcionális és strukturális MRI-felvételeket készítettek a könnyen hipnotizálható és a hipnózisra kevésbé fogékony páciensek agyának különböző területeiről. Az orvosok megfigyelték, hogy a végrehajtásért és a figyelemért felelős agyterületek aktivitása kisebb azoknál az embereknél, akik nehezebben érik el a hipnotikus transzállapotot.

„A hipnózis állapotának korábban nem ismertünk egyetlen agyi jelét sem, most azonban rendkívül közel kerültünk hozzá, hogy beazonosítsunk egyet” – mondta dr. David Spiegel, a Stanford Integratív Gyógyászati Központjának igazgatója, a tanulmány fő szerzője.

Spiegel becslése szerint a páciensek közel egynegyede látszólag egyáltalán nem vagy csak nagyon nehezen hipnotizálható, habár az eddigi ismeretek alapján a hipnotizálhatóság nem hozható összefüggésbe a személyiségi jegyekkel. A hipnózis során az ember egy transzszerű állapotba kerül, mely alatt megnő a koncentrálóképesség. A hipnózissal az agykontrollon keresztül az érzelmeket és a viselkedést is lehet befolyásolni, valamint a klinikailag alkalmazott hipnózis segíthet a fájdalom, a stressz, a szorongás és a különféle fóbiák leküzdésében is.   

A Stanford kutatói összesen 12 könnyen és 12 nehezebben hipnotizálható felnőtt páciens funkcionális és strukturális agyi MRI-felvételeit hasonlították össze. Dr. Spiegel és társai három agyi hálózat tevékenységét vizsgálták: az agy nyugalmi helyzetében használt alapjáratú hálózatét, a döntéshozatalban szerepet játszó végrehajtó-ellenőrző hálózatét, valamint a fontossági sorrend felállításához használt, úgynevezett feltűnőségi hálózatét.

A kutatási eredményekből kiderült, hogy a semleges, alapjáratú hálózat mindkét csoportnál azonos aktivitást mutatott, viszont a másik két hálózat aktivitása magasabbnak bizonyult azoknál a pácienseknél, akik könnyebben hipnotizálhatók. A Stanford Egyetem kutatóinak tanulmányát az Archives of General Psychiatry című pszichiátriai szakfolyóirat októberi számában publikálták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.