A szklerózis multiplex jelenleg gyógyíthatatlan betegség: az idegek kommunikációja akadozik az ebben a kórban szenvedőknél, mert burkolatukat megtámadja kimerültséget és mozgáskorlátozottságot okozva. A Cell Stem Cell szaklapban közölt állatkísérlet során a kutatók módosított bőrsejtekkel állították helyre az idegek szigetelőburkolatát.
Az elektromos vezetékekhez hasonlóan az idegeknek is van szigetelése, de műanyag helyett a szervezet egy bizonyos fehérjét, úgynevezett mielint használ. A szklerózis multiplex és más olyan betegségek, amelyek a mielint károsítják, védtelenné teszik az idegeket, így az elektromos jelzések nehezen továbbítódnak a testben.
A Rochester Egyetem kutatói az őssejtkutatás újdonságait használták fel a mielin helyreállítását célzó kísérlethez. Mintát vettek emberi bőrsejtekből, amelyeket őssejtekké alakítottak át. Ezek az őssejtek a szervezet bármely sejttípusává képesek továbbfejlődni. A következő lépésben az őssejteket az agysejtek éretlen változatává alakították át, amelyek mielint termelnek. Amikor ezeket a sejteket olyan egerekbe fecskendezték be, melyek mielin nélkül születtek, jelentős hatást gyakoroltak rájuk.
Dr. Steven Goldman vezető kutató elmondta, hogy a sejtbefecskendezés következtében az egész idegrendszerben megkezdődött a mielintermelés, és néhány egér normális élettartamot ért el. A szklerózis multiplexes betegeknek azonban a mielin helyreállítását követően is problémájuk lehet amiatt, hogy az immunrendszer tovább támadja a mielint. Éppen ezért a kutatók szerint az ilyen jellegű kezelést csak más, az immunrendszert megszelídítő terápiákkal együtt lehetne alkalmazni, vagy többször is meg kellene ismételni.