A határozott jövőkép védi az agyat

Alacsonyabb az agyvérzés előfordulási aránya azoknak az idős amerikaiaknak a körében, akiknek konkrét és határozott elképzelésük van a jövőjükről.

Betegszoba.hu
2013. 03. 18. 6:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az agyvérzéshez hasonló betegségek súlyos szociális, pénzügyi és magánéleti terhet jelenthetnek. Emiatt a mostani kutatások főként az agyvérzés és a különböző pszichológiai tényezők közti kapcsolatra összpontosítanak az újabb megelőzési és kezelési módszerek felfedezésének reményében.

A Michigan Egyetem tudósai a Health and Retirement (Az egészség és a nyugdíjasok) című, 50 év feletti amerikaiak részvételével készült tanulmány adatait felhasználva készítették el kutatásukat. A felmérésben 6800 egészséges felnőtt vett részt. Hogy felmérhessék az agyvérzés előfordulási arányát, a tudósok a kezdeti, 2006-os vizsgálati eredményeket, a kutatás négy éve alatt végzett megfigyeléseket és a 2010-es interjúk adatait is figyelembe vették.

Az adatok összesítésekor a vizsgált tényezők közül az alábbiakat vették figyelembe: nem, faji/etnikai hovatartozás, iskolázottság, egészségügyi kockázati tényezők (dohányzás, mozgáshiány, alkoholfogyasztás), biológiai jellemzők (magas vérnyomás, cukorbetegség, testtömegindex), negatív pszichológiai tényezők (depresszió, szorongás, ellenségesség) és pozitív pszichológiai tényezők (optimizmus, pozitív élmények, szociális aktivitás).

A résztvevőknek az interjúk során el kellett eldönteniük, mennyire jellemzőek rájuk az olyan állítások, mint például „Szeretek a jövőbeli terveimmel foglalkozni és igyekszem meg is valósítani őket”, „A napi elfoglaltságaimat jelentéktelennek és unalmasnak tartom”, vagy „A mának élek, és nem igazán foglalkozom a jövővel”.

„Az agyvérzés kialakulásában bizonyítottan szerepet játszó tényezők figyelembe vételekor is megmutatkozott a jövővel kapcsolatos tervek pozitív hatása, ami egyértelműen bizonyítja, hogy az optimista hozzáállás messze túlmutat a többi tényező fontosságán” – nyilatkozta Eric Kim, az egyetem klinikai pszichológus doktori programjának hallgatója.

A kutatásban részt vett még Jennifer Sun és Nansook Park, a Michigan Egyetem pszichológus professzora. A kutatás részletes leírása a Journal of Psychosomatic Research című tudományos szaklap online kiadásában olvasható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.