Régóta ismert, hogy a vírusfertőzések fokozzák a szervezet baktériumfertőzésekkel szembeni fogékonyságát. A tbc-nél is ismert, hogy a legtöbb új fertőzött a vírusos időszak végén jelenik meg. A kapcsolatot alátámasztani látszik Robert Modlin professzor és a Kaliforniai Egyetem (Los Angeles) munkatársainak felfedezése, hogy az immunrendszer ahelyett, hogy a tuberkulózis ellen védekezne, inkább olyan fehérjéket állít elő, melyek csupán vírusokkal szemben hatékonyak.
A kutatók a jelenséget egy másik, a tbc csoportjába tartozó kórokozón vizsgálták, mely a lepráért felelős. A fertőzésnek alapvetően két formája ismert, és ezek mögé a bőrgyógyászok képesek voltak különböző immunválaszt társítani. Az enyhe lefolyású betegségben a szervezet a gamma interferon nevű anyagot termeli, mely baktériumokkal szemben hatékony, míg a súlyosabb formára inkább a béta interferon volt jellemző, ez utóbbi vírusfertőzésekre adott adekvát válasz. A kutatók szerint így a súlyos kórforma mellett a baktériumok sokáig rejtve maradhatnak és szaporodhatnak. További súlyosbító tényező, hogy a béta interferon hatástalanítja a gamma interferont.
A várakozások szerint a felfedezés hozzájárulhat a fertőzésekkel szembeni terápia optimalizációjához. Évente mintegy 8,7 millió új tuberkulózisos beteget diagnosztizálnak szerte a világon.
A rossz immunválasz segíti a tbc terjedését
Egyes baktériumok, például a tuberkulózis (tbc) kórokozójának behatolását elősegíti a rossz immunválasz – olvasható a Science oldalain.
2013. 03. 10. 7:06
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!