Agyi pacemaker az anorexia gyógyításában

Mélyagyi stimuláció segítségével sikerült a nehezen kezelhető anorexiás páciensek körében súlygyarapodást elérni.

Betegszoba.hu
2013. 03. 16. 5:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tanulmány szakértői szerint a súlyos és különösen nehezen kezelhető anorexiás páciensek számára megoldást jelenthet egy biológiai „pacemaker” beültetése az agyba. A kutatók meglátása szerint a pszichiátriai zavarok közül az anorexiának a legmagasabb a halálozási rátája, és bár léteznek bizonyos terápiák a betegség kezelésére, a páciensek többsége hosszútávon nem profitál a terápiából.

Az anorexia az egyik leggyakoribb pszichiátriai zavar a tizenéves lányok körében, és a páciensek körülbelül 20 százaléka egyáltalán nem reagál a jelenleg használatos kezelésekre, amelyek főként a viselkedésváltozásra fókuszálnak. Az új tanulmány az úgynevezett mélyagyi stimuláció (DBS) hatékonyságát vizsgálta, ezt agyi pacemakerként is szoktak emlegetni. A szerkezet beültetése egy kisebb műtéti beavatkozást igényel, de csak egy apró vágást kell ejteni, és a beavatkozás visszafordítható, állítják a kutatók.

„Az agyi stimuláció egyre gyakoribbá és elfogadottabbá válik a Parkinson-kór, a depresszió és a hasonló, nehezen kezelhető betegségek terápiájában” – jegyezte meg dr. Alan Manevitz, a New York-i Lenox Hill Kórház klinikai pszichiátere, aki nem vett részt a kutatásban.

Az előzetes tanulmányban összesen hat 24-57 éves  nő, köztük három anorexiás páciens vett részt, akik nem reagáltak a korábbi kezelésekre. Az agyi stimuláció hatására azonban javulás mutatkozott mind a hangulatukban, mind a testtömeg-indexükben (BMI).

A kanadai Krembil Idegkutató Központ kutatói MRI használatával felfedeztek a páciensek agyában egy vastag idegrost köteget, amely elválasztotta az agy bal és jobb oldalát. Ezután a kutatók elektródákat ültettek a vizsgált agyi területre, és összekötötték azokat egy bőr alá ültetett pulzusgenerátorral. Tíz nappal a beültetést követően a kutatók aktiválták az eszközt, és figyelni kezdték a változásokat. Az eredmények azt mutatták, hogy a beavatkozás teljesen biztonságos volt, és egyértelmű javulást tapasztaltak a páciensek hangulatában, enyhültek szorongási tüneteik, és javultak az anorexiás résztvevők testtömeg-index adatai is, összegezte a kutatás eredményeit dr. Andreas Lozano, a mély agyi stimuláció szakértője, a tanulmány társszerzője.  

A kutatás részleteit a The Lancet című orvosi folyóirat márciusi számában publikálták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.