Több edzés, kevesebb császármetszés

A terhesség alatti rendszeres és felügyelet mellett végzett testmozgás segíthet a császármetszések, illetve az eszközös szülések számának visszaszorításában.

Betegszoba.hu
2013. 03. 15. 13:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az intézmény sporttudományi tanszékének eredményei fizikai aktivitásra biztatják a várandós hölgyeket, hangsúlyozva, hogy a mozgás a következő generáció életminőségét is javíthatja ezáltal. Pszichológiai tény, hogy a terhesség és a szülés folyamata meghatározza a kismama és a csecsemő jövőbeni egészségét.

A nem megfelelő életmód számos nehézséghez vezethet a várandósság idején: az ülő életmód, a szegényes táplálkozás és a rossz testtartás mind rányomhatja a bélyegét az egészségre, de a két lábon járás már önmagában is megerőlteti a mozgás szervrendszerét. Mindez veszélyezteti a magzat kihordásának folyamatát. A helyzet növeli az eszközös és a császármetszéses szülések arányát, valamint kockázatot jelent a kismama és a gyermek számára is. Ennek fényében már számos kutatás rámutatott, hogy a várandósság egészségesebbé tétele megoldást jelenthet a problémára, tehát a nőknek megfelelő testedzésre van szükségük.

A spanyol kutatócsoport tagjai olyan edzésprogramot állítottak össze a vizsgálatban részt vevő hölgyeknek, amely tekintettel volt terhességük előrehaladottságára, így feltárhatták a mozgás és a szülés közötti összefüggéseket. A kismamák hetente három alkalommal 50-55 percen át tornáztak. Aerob mozdulatokat és izomerősítést végeztek, különös figyelmet fordítva a várandósságban érintett területekre, például a medence tájékára.

A véletlenszerűen kiválasztott nők az első terhesgondozást követően, tehát a 10. és a 12. hét között kezdték a programot, és egészen a 38-39. hétig aktívak maradtak. A szakértők a tanulmányban nemcsak a szülés módját, de az olyan következményeket is rögzítették, mint az anya állapotához kapcsolódó változók közül a súlygyarapodás, a vérnyomás, a várandósság időtartama és az inkontinencia, illetve a csecsemő súlya és egészségi állapota. Az eredmények szerint a 138 fős tornázó csoportnál alacsonyabb volt az eszközös és a császármetszéses szülések aránya, mint a 152 fős inaktív csoportban. A kutatók remélik, hogy a friss adatok tudatában egyre több kismama dönt az orvosilag jóváhagyott úgynevezett aktív terhesség mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.