A fizikai fájdalomérzet nyomot hagyhat az agyban

A világon első alkalommal sikerült bebizonyítani, hogy a fizikai fájdalomérzet nyomot hagyhat az agyban, és ez a jel egy speciális MRI szkennerrel érzékelhető.

Betegszoba.hu
2013. 04. 19. 10:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutatás során az egészséges emberi szervezetben megjelenő rövidtávú fájdalom hatásait vizsgálták, de a kutatók bíznak benne, hogy az eredmények segíthetnek a későbbiekben a komplexebb betegségek, mint például a súlyos, krónikus fejfájás, vagy akár a fibromyalgia jobb megismerésében.

Mikor a kísérlet keretében a 114 egészséges résztvevőt fájdalmas hőhatásnak tettek ki, a funkcionális MRI (fMRI) segítségével egyértelműen látni lehetett az agyban lejátszódó folyamatokat. Ennek az úgynevezett „neurológiai aláírásnak”, vagy idegi jelzésnek alapján a kutatók több mint 90 százalékos pontossággal meg tudták határozni egy 1-től 10-ig terjedő skálán a résztvevők szubjektív fájdalomérzetét, ráadásul egyértelműen meg lehet különböztetni az erős fizikai fájdalomérzet jeleit az emocionális fájdalomtól.

„Fontos hangsúlyozni, hogy ez a teszt nem arra való, hogy ellenőrizzük, a páciens igazat mond-e a fájdalom mértékével kapcsolatban, mi nem egy fájdalom-hazugságvizsgálót alkottunk meg. Hinnünk kell az embereknek, ha fájdalmat éreznek” – nyilatkozta Tor Wager, a Coloradói Egyetem pszichológia és neurológia docense.

„Bizonyos esetekben valóban hasznos lehet ez a módszer. Előfordulhat olyan szituáció, hogy a páciens nem képes hatékonyan beszámolni a fájdalomérzetéről, például stroke-ot követően” – mondta dr. Jing Wang, a New York-i Egyetem Langone Egészségügyi Központjának aneszteziológus docense, aki nem vett részt közvetlenül a kutatásban.

„Meglepő módon a fájdalomérzethez társuló agyi jelzés meglehetősen egyedi volt” – tette hozzá Wager.  Az egyik kísérletsorozatban például a fizikai fájdalom helyett az érzelmi fájdalmat vizsgálták oly módon, hogy volt szerelmükről készült képeket mutattak olyan résztvevőknek, akik nemrég szakítottak a párjukkal. Az emocionális fájdalom jele ugyanott jelentkezett, ahol a fizikai fájdalomérzet, de mégis határozottan megkülönböztethető volt egymástól a két jelzés, magyarázta a kutató.

A tanulmány teljes terjedelmében a New England Journal of Medicine című orvostudományi szakfolyóiratban jelent meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.