A Plymouth és az Edinburgh Egyetem közös kutatása arra az eredményre jutott, hogy a savas reflux (a gyomor savas tartalmának visszakerülése a nyelőcsőbe) és a Barrett-szindróma (a nyelőcső felmaródása) genetikai betegségek, és a témában készített legújabb kutatások olyan klinikai megoldásokhoz és terápiák kidolgozásához vezethetnek, melyekkel meg lehet állítani a betegség előrehaladását és meg lehet előzni a nyelőcsőrák kialakulását.
A Barrett-nyelőcső, vagy Barrett-szindróma viszonylag gyakori betegség, ami kezelés nélkül nyelőcső-adencarcinomát, illetve nyelőcsőrákot eredményezhet. A betegség során a nyelőcső sejtjei megváltoznak a reflux hatására, így a hosszú időn át refluxos páciensek különösen veszélyeztetettnek számítanak ebből a szempontból.
A tanulmány szerzői szerint a Barrett-szindróma genetikai hátterének jobb megismerése révén a kutatók közelebb juthatnak a műtétet nem igénylő kezelések kidolgozásához. „A kutatás legnagyobb sikere, hogy megmutatta, idáig milyen keveset tudtunk a Barrett-szindrómáról. A legutóbbi tanulmányok azt igazolják, hogy a betegség hátterében genetikai tényezők állnak. Azonban ez nem jelenti azt, hogy figyelmen kívül hagyhatjuk az olyan életmódbeli faktorokat, mint például a dohányzás, vagy a kiegyensúlyozott étrend” – mondta Janusz Jankowski professzor, a Plymouth Egyetem orvosi és fogászati iskolájának kutatója.
A tanulmányt teljes terjedelmében a Gastroenterology című orvostudományi szakfolyóirat áprilisi számában publikálták.