Az érzéstelenítés gátolhatja a bölcsességfog fejlődését

Statisztikai összefüggés áll fenn a kettő-hat éves gyermekeknek adott fogászati helyi érzéstelenítés és az alsó bölcsességfog hiánya között.

Betegszoba.hu
2013. 04. 12. 10:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A The Journal of the American Dental Association áprilisi számában közzétett kutatás szerint az érzéstelenítő injekció fogínybe fecskendezése a kisgyerekek esetében gátolhatja az alsó bölcsességfog fejlődését.

A bölcsességfog bimbója viszonylag hosszú ideig sérülékeny, mert apró, nem fedi csont, csupán vékony lágyszövet réteg. Amikor a fogbimbó megjelenik, alig nagyobb az átmérője, mint a fogászati injekciós tűnek. A bimbózó bölcsességfogat körülvevő lágyszövet közel helyezkedik el ahhoz a ponthoz, ahol a rutin érzéstelenítéskor, például fogszuvasodás kezelésekor, a tű behatol a fogínybe az alsó állkapocsban.

Az egyetem digitális adatrögzítő rendszere segítségével a kutatók összegyűjtötték azokat a betegeket, akik kettő és hat éves koruk között részesültek gyermekfogászati kezelésben az egyetem fogklinikáján. A kontroll csoportba (376 személy) olyan páciensek tartoztak, akik nem kaptak érzéstelenítést az alsó állkapcsukba, a másik csoportba (63 személy) pedig olyanok, akik kaptak érzéstelenítést. A kontroll csoportban az esetek 1,9 százalékában mutatták ki röntgennel a bölcsességfog bimbó hiányát, míg az érzéstelenítős csoportban a páciensek 7,9 százalékában mutatták ki a fogbimbó hiányát. Az érzéstelenítős csoport tagjaiban tehát 4,35-szor nagyobb a valószínűsége annak, hogy hiányzik a bölcsességfog bimbója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.