Baktériumveszély a fogásznál

A fogászati kezeléseknél alkalmazott előke rögzítésére szolgáló csipeszek 40 százalékán aerob, 70 százalékánál anaerob baktérium marad vissza a fertőtlenítés után.

Betegszoba.hu
2013. 04. 11. 12:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Tufts Egyetem munkatárainak elemzése szerint fontos fertőzési forrást jelenthetnek a fogászati előkék rögzítésében használt kapcsok, melyeket a hagyományos fertőtlenítés nem képes teljes mértékben csírátlanítani. Ugyan az esetek zömében a fogászati beavatkozást követően az eszközt azonnal fertőtlenítik, az eljárás ellenére a csipeszeknek a 40 százaléka bizonyult pozitívnak aerob, 70 százaléka pedig anaerob (nincs szükségük oxigénes környezetre anyagcseréjük és szaporodásuk során) baktériumokra.

Dr. Addy Alt-Holland és munkatársai a kapcsok felszínén életképesen maradó baktériumokat vizsgálták, nem pedig azt, hogyan kerülhet át a fertőzés egyik betegről a másikra. A detektált törzsek mindegyike előfordul a normál környezetben. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy e baktériumtípusokra fogékony, például immunhiányos emberben ezek a mikrobák is képesek betegséget okozni.

A vizsgálatban 20-féle csipeszt teszteltek, leginkább alkoholtartalmú szerekkel fertőtlenítették őket az újrafelhasználás előtt. A fertőtlenítési protokoll teljes mértékben megfelelt az intézmény biztonsági előírásainak. A teszt molekuláris technológiák segítségével célozta a leggyakoribb 300 szájüregi baktériumot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.