A kutatócsoport dr. Sanjoy Paul, a Queenslandi Egyetem és Lilong Ji, a Pekingi Egyetem munkatársának vezetésével kimutatta, hogy a konvencionális gyógyszerek jelentősen hatékonyabban működnek, amikor a hagyományos kínai orvosságokkal együtt alkalmazzák őket a 2-es típusú diabétesz kezelésében.
A PLOS One szakfolyóiratban megjelent kontrollált kísérlet során nyolcszáz, 2-es típusú diabéteszben szenvedő felnőttet vizsgáltak. A glibenclamid önálló alkalmazását hasonlították össze a glibenclamid és a hagyományos kínai gyógyászat ötvözésével. Az eredmények azt mutatták, hogy a hagyományos kínai orvoslással is kezelt betegek harmadával kisebb valószínűséggel tapasztaltak hipoglikémiát, vagyis veszélyesen alacsony vércukorszintet, mint azok, akiket csak glibenclamiddal kezeltek.
„Ezen kívül kisebb valószínűséggel tapasztalták a diabétesz más tüneteit is, például kimerültséget, éhséget és szívdobogásérzést” – tette hozzá dr. Paul. „A hagyományos kínai orvoslást nagyon régóta alkalmazzák a cukorbetegség kezelésében Kínában és az egész világon, de eddig kevés tudományos bizonyíték támasztotta alá hatékonyságát és biztonságosságát. Ennek a tudományos alapnak a hiánya pedig szkepticizmust és kritikát szült a hagyományos kínai orvoslással szemben.”
Dr. Paul azonban azt is hozzátette, hogy további kutatásokra lesz szükség annak megállapításához, pontosan hogyan éri el a kínai orvoslás a hipoglikémia visszaszorítását. A mostani kutatás mindenesetre azt bizonyítja, hogy a kínai gyógyászat szűkítheti a fejlődő országokra jellemző kezelési „szakadékot”, ahol a diabétesz járványos méreteket ölt.