Emberek és kutyák: szoros mikrobiológiai kapcsolat

A szülők több közös tulajdonságban osztozhatnak a kutyájukkal, mint a csemetéjükkel, már ami a testükben élő mikroorganizmusokat illeti - derül ki egy friss kutatásból, amely a háztartáson belül keringő baktériumok útját vizsgálta.

Betegszoba.hu
2013. 04. 27. 14:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A legnagyobb meglepetések egyike, hogy erős összefüggést találtunk a gazdik és a házi kedvencek között. A mikrobiológiai kapcsolat erősebb volt a család négylábú tagjai és a szülők között, mint szülő-gyermek viszonylatban” – mondta Rob Knight, a Coloradói Egyetem (Boulder) szakértője.

A kísérlethez nyelvről, homlokról, székletből, tenyérről és mancsokról vettek mintát. Összesen 60 család vett részt a vizsgálatban, közülük 17-ben élt gyermek. A minta így 159 emberre és 36 kutyára terjedt ki. Az eredmények alapján nyilvánvalóvá vált, hogy az emberek és háziállataik mikrobiális flórája nagy hatással van egymásra. A megosztott felületek (például a konyhapultok és a kilincsek) által, valamint ugyanazon levegő belégzésével az egy háztartásban élők könnyebben cserélnek bőrön élő mikroorganizmusokat, mint nyelven vagy emésztőrendszerben lévőket. Ráadásul a háziállatok is bekapcsolódnak a körforgásba.

„Bőrünk baktériumflórája rendkívül gyorsan alkalmazkodik a közvetlen környezetünkhöz, ami a négylábú kedvencek jelenlétét is magában foglalja” – fogalmazott Se Jin Song, az intézmény doktori iskolájának hallgatója. A kutyás párok például több mikroorganizmuson osztoztak, mint eb nélküli társaik.

A szülők több nyelven és emésztőrendszerben élő baktériumot illetően mutattak közösséget a saját gyermekükkel, mint másokéival, de csak azok 3 éves kora után. (Ez annak tudható be, hogy ebben a korban alakul ki a gyermekek saját baktériumflórája.)

A mikrobák száma felülmúlja az emberi sejtekét a szervezetben. Míg közülük egyesek megbetegíthetnek, a többiek elengedhetetlenek az egészséges folyamatokhoz. A bélbaktériumok például szerepet játszanak az emésztésben, a vitaminok előállításában és a kórokozók leküzdésében. „A szakirodalomban több helyütt is találunk példát arra, hogy az állatok jelenléte csökkenti a későbbi allergia kialakulásának veszélyét, csakúgy mint bizonyos légzőszervi problémákét és immunbetegségekét” – tették hozzá a kutatók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.