Lézerfénnyel gyógyítanák a szenvedélybetegséget

A San Franciscó-i Kalifornia Egyetem kutatói lézerfény segítségével patkányokban megszüntették az addiktív viselkedést.

Betegszoba.hu
2013. 04. 12. 15:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lézerfényt a kokainfüggő patkányok agyának prelimbikus területére irányították, és kimutatták, hogy a lézerfény behatását követően az állatok a függő viselkedés jelentős csökkenését mutatták.

„Amikor a lézerfényt a prefrontális kéreg prelimbikus részére irányítottuk, eltűnt a kényszeres kokainkeresés” – számolt be a Nature szakfolyóiratban közzétett tanulmány vezető szerzője, Antonello Bonci. Az eredmények azt bizonyítják, hogy a prefrontális kéreg szerepet játszik a kokainfüggőségben, és a felfedezést a későbbiekben emberekben is érdemes lehet vizsgálni.

Az Egyesült Államokban közel 1,2 millió kokainfüggő él. A kokainfüggőség egyik legnagyobb problémája az, hogy az emberek kényszeresen kezdik fogyasztani, és már képtelenek a normális működésre a szer nélkül. A kokainról leszokni próbálók körülbelül 80 százaléka hat hónapon belül visszaesik.

Az állatkísérlet során a kutatók alacsony aktivitási mintát mutattak ki a kokainfüggő patkányok prefrontális kérgében, ami a döntéshozásért és a viselkedés rugalmasságáért felelős. A kokainfüggő embereken végzett korábbi kutatások is hasonlóan alacsony aktivitási mintát mutattak ezen az agyi területen. A kutatók az optogenetika módszerével mérték a lézerfény az agyi aktivitásra és a függőségre gyakorolt hatását. Génmanipuláció segítségével rodopszin fehérjéket juttattak a patkányok prefrontális kérgében lévő idegsejtekbe. Amikor a lézerrel aktiválták ezt az agyterületet, a kutatók ki és be tudták kapcsolni az idegsejteket. Kimutatták, hogy miután bekapcsolták az idegsejteket, jelentős mértékben csökkent az addiktív viselkedés a patkányokban. Emberek esetében a terápia során valószínűleg nem lézerfényt használnának, hanem elektromágneses stimulációt, úgynevezett transzkraniális mágneses stimulációt (TMS) a koponyán kívül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.